ΜΙΚΡΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ VIDEO

Ενημέρωση απο την Εφημερίδα «ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ»


Το πρόγραμμα του Διεθνούς Φεστιβάλ Πάτρας

Το πρόγραμμα του Διεθνούς Φεστιβάλ Πάτρας



Επτά ενότητες: Jazz, Παιδί και τέχνη, Χορός, Κινηματογράφος, Φεστιβάλ στις Γειτονιές, Ημέρες Σκαγιοπούλειο και Βήμα Νέων Καλλιτεχνών περιλαμβάνει το πρόγραμμα του Διεθνούς Φεστιβάλ Πάτρας, το οποίο παρουσιάστηκε χθες κατά τη διάρκεια συνέντευξης. Στο πλαίσιο του προγράμματος θα πραγματοποιηθούν 61 εκδηλώσεις, εκ των οποίων οι 28 είναι συναυλίες, οι 16 θεατρικές παραστάσεις, οι 12 κινηματογραφικές προβολές και οι 9 χορευτικές παραστάσεις, ενώ μία εβδομάδα του είναι αφιερωμένη στο παιδί.

«Η αντίστροφη μέτρηση για την έναρξη των εκδηλώσεων του Διεθνούς φεστιβάλ Πάτρας έχει αρχίσει» σημείωσε ο Πέτρος Βάης, μέλος του ΔΣ του Πολιτιστικού Οργανισμού αναφερόμενος παράλληλα στη φιλοσοφία του προγράμματος, που όπως είπε έχει ως στόχο οι εκδηλώσεις να πάνε σε κάθε γωνιά της Πάτρας από τη μία άκρη ως την άλλη, καθώς η τέχνη είναι για όλους τους πολίτες, χωρίς καμία διάκριση.

Παράλληλα ανέφερε πως σημασία έχει η τοπική δημιουργία και στο πλαίσιο αυτό όχι μόνο τα τμήματα του Δήμου (Χορευτικό και Μουσικό) αλλά και άλλα σχήματα πολιτισμού της πόλης και της περιοχής θα αναπτύξουν και θα παρουσιάζουν τη δουλειά τους, με το Δημοτικό Ωδείο να δίνει παραστάσεις επιπέδου «Συμφωνικής ορχήστρας» και το ΔΗΠΕΘΕ Πάτρας να παρουσιάζει μεγάλες παραγωγές όπως ο «Προμηθέας» σε σύμπραξη με το Φεστιβάλ Αθηνών - Επιδαύρου και το Αρμα Θέσπιδος να δίνει παραστάσεις όλο τον Ιούλιο.

Σημειώνεται πως ο προϋπολογισμός της διοργάνωσης είναι 270.000 ευρώ και όπως επεσήμανε ο Πέτρος Βάης, ο Πολιτιστικός Οργανισμός διατήρησε για μια ακόμη χρονιά το ποσό στα ίδια επίπεδα, παρόλο που αυξήθηκαν οι εκδηλώσεις και πολλές από τις οποίες είναι χωρίς εισιτήριο, ενώ συμπλήρωσε πως δεν έγινε ούτε μία απευθείας ανάθεση, με τα πάντα να περνούν από το ΔΣ και να ακολουθεί διαγωνισμός. «Ετσι λειτουργεί ο Πολιτιστικός Οργανισμός αλλά και ο Δήμος» σημείωσε κλείνοντας.

Από την πλευρά της, η Τόνια Κοκοβίκα, προϊσταμένη και υπεύθυνη παραγωγής του τμήματος εκδηλώσεων, σημείωσε πως το πρόγραμμα δημιουργήθηκε με αγάπη και σεβασμό προς τους πολίτες, ενώ αναφέρθηκε και στα highlights της διοργάνωσης όπως ο «Ερωτόκριτος» από την Εθνική Λυρική Σκηνή, τη Φιλαρμονική του Λουτρακίου με τον Χρήστο Θηβαίο, τον σύγχρονο χορό με τον Χάρη Γκέκα, τη Συμφωνική Ορχήστρα του Ωδείου, την Οπερα «Ηρα» της Ορχήστρας Νυκτών Εγχόρδων και άλλα.

Τον κύκλο των ομιλιών έκλεισε ο καλλιτεχνικός υπεύθυνος της ενότητας Jazz +Πράξεις Γιάννης Μουγγολιάς αναφέρθηκε στο τριήμερο τονίζοντας πως και φέτος το πρόγραμμα είναι πολύ υψηλού επιπέδου με 10 Ελληνες και 6 διάσημους μουσικούς από το εξωτερικό. Η έναρξη θα γίνει με τον Κυριάκο Σφέτσο και την 6μελή μπάντα του, θα ακολουθήσει ο διάσημος σαξοφωνίστας, συνθέτης, ακτιβιστής και λογοτέχνης Gilad Atzmon μαζί με το Next Step Quartet και θα κλείσει με ένα καλλιτεχνικό γεγονός τεράστιας σημασίας, την αποκλειστική εμφάνιση του Mathias Eick και του κουιντέτου του.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΠΑΤΡΑΣ

ΙΟΥΝΙΟΣ

Τετάρτη 5 και Πέμπτη 6, Πλατεία Γεωργίου, 21.30: «Δημιουργίας βήματα»

Πέμπτη 6, Αίθριο Παλαιού Δημοτικού Νοσοκομείου, 21.30: Greek Fusion Eochestra σε συνθέσεις Κυριάκου Σφέτσα (Jazz +Πράξεις)

Παρασκευή 7, Αίθριο Παλαιού Δημοτικού Νοσοκομείου, 21.30: Gilad Atzmon και Next Step Quartet (Jazz +Πράξεις)

Σάββατο 8, Αίθριο Παλαιού Δημοτικού Νοσοκομείου, 21.30: Mathias Eick Quintet (Jazz +Πράξεις).

Δευτέρα 10, 21.30: «Το Μπουζούκι χθες και σήμερα»

Τετάρτη 12, 21.30: «Το κλαρίνο χθες και σήμερα» (Παραγωγή Δ.Φ.Π.)

Τρίτη 18, Σκαγιοπούλειο: «Το βιβλιόδεντρο του Μαγικού Κήπου» και θέατρο Κούκλας της Ιρίνας Μπίκο (Παιδί και Τέχνη)

Τετάρτη 19, Σκαγιοπούλειο, 21.30: «Λάχανα και Χάχανα» (Παιδί και Τέχνη)

Πέμπτη 20, Σκαγιοπούλειο, 21.30: Κινηματογράφος για παιδιά (Παιδί και Τέχνη)

Πέμπτη 20, 21.30: Συναυλία της Ορχήστρας του Χορευτικού Τμήματος Δήμου Πατρέων «Αφιέρωμα στη Λίνα Νικολοπούλου»

Παρασκευή 21, Σκαιγοπούλειο, 18.30 - 20.30: Θεατρικό Εργαστήρι για παιδιά από το ΔΗΠΕΘΕ Πάτρας «...Μικρές στιγμές... μεγάλης ευτυχίας», Παράσταση από ΝΠΔΔ Κοινωνικός Οργανισμός Δήμου Πατρέων - Τμήμα ΚΔΑΠ, ΚΔΑΠ ΜΕΑ, Θερινά ΚΔΑΠ και Θεατρική παράσταση «Το Γαλάζιο Πουλί» (20.30 - 21.30) από το Εφηβικό Τμήμα του θεατρικού εργαστηρίου του ΔΗΠΕΘΕ (Παιδί και Τέχνη)

Σάββατο 22, 21.30: Αφιέρωμα στον Μάνο Λοΐζο από τον παμμικρασιατικό Σύνδεσμο, με το συγκρότημα Κολεκτίβα, τη Ρίτα Αντωνοπούλου και τον Μανώλη Ανδρουλιδάκη.

Δευτέρα 24, Ανοιχτό θέατρο Κρήνης, 21.30: Νίκος Καββαδάις «Ταξιδεύοντας στην ατέλειωτη γη»

Τρίτη 25 - Τετάρτη 26, 21.30: «Ερωτόκριτος» από την Εθνική Λυρική Σκηνή

Τρίτη 25, Ανοιχτό Θέατρο Κρήνης, 21.30: «Σπείρε αγάπη κι ας μη θερίσεις. Ετσι, για να μοσκοβολάει ο κόσμος»

Τετάρτη 26, Σκαγιοπούλειο, 21.30: Χορευτικά συγκροτήματα από τους Πολιτιστικούς Συλλόγους Αρκτικού και Νοτίου Διαμερίσματος.

Πέμπτη 27, Σκαγιοπούλειο, 21.30: Χορευτικά συγκροτήματα από τους Πολιτιστικού Συλλόγους Ανατολικού και Κεντρικού Διαμερίσματος

Πέμπτη 27, Ανοιχτό Θέατρο Κρήνης, 21.30: «Οι προσευχές της θάλασσας» από το Δημοτικό Θέατρο Πειραιά - Πύλη Πολιτισμού

Παρασκευή 28, 21.30: «Ζεϊμπέκικο: 9 σημάδια στον χρόνο» με την Ορχήστρα Παραδοσιακών Οργάνων Δημοτικού Ωδείου Πάτρας.

ΙΟΥΛΙΟΣ

Τρίτη 2 και Πέμπτη 4, Συνεδριακό Κέντρο Πανεπιστημίου, 21.30: Παράσταση μεγάλου και παιδικού Χορευτικού Δήμου Πατρέων «Χορεύοντας τη ζωή»

Τρίτη 2 και Τετάρτη 3, 21.30: Μουσική παράσταση «Μάλιστα κύριε Ζαμπέτα»

Πέμπτη 4, 21.30: Συναυλία με την Τάνια Τσανακλίδου.

Σάββατο 6, Πλατεία Παναχαϊκής, 21.30: Συναυλία με τη Νάντια Καραγιάννη (Φεστιβάλ στις γειτονιές)

Κυριακή 7, Πλατεία κάτωθεν πρώην εργοστασίου Μίσκο: Αρμα Θέσπιδος «ΜΑΜ» (Φεστιβάλ στις γειτονιές)

Δευτέρα 8, Παμπελοποννησιακό Στάδιο, 21.30: «Το βαλς με τα παραμύθια» σε σκηνοθεσία Κάρμεν Ρουγγέρη

Τετάρτη 10, 21.30: Συναυλία Δημοτικού Ωδείου Πάτρας - Αφιέρωμα στον Κ. Παλαμά «Μια νεράιδα με εγέννησε από θνητό πατέρα»

Πέμπτη 11, Αίθριο Παλαιού Δημοτικού Νοσοκομείου, 21.30: Μουσικό - ποιητικό αναλόγιο «Η γυναίκα και ο Παλαμάς»

Σάββατο 13, Πλατεία Παγώνα, 21.30: Συναυλία Δημήτρη Υφαντή (Φεστιβάλ στις γειτονιές)

Κυριακή 14, Πλατεία Παγώνα, 21.30: Αρμα Θέσπιδος «ΜΑΜ» (Φεστιβάλ στις γειτονιές)

Δευτέρα 15 - Τρίτη 16, 21.30: «Λωξάνδρα» της Μαρίας Ιορδανίδου

Τρίτη 17, 21.30: Χρήστος Θηβαίος - Φιλαρμονική Ορχήστρα Λουτρακίου «Των ονείρων μας οι μουσικές»

Πέμπτη 18, Ανοιχτό Θέατρο Κρήνης, 21.30: Χρήστος Τσιαμούλης και Κυρατζήδες «Βόρεια Διαδρομή»

Σάββατο 20, πλατεία Ελευθερίας - Προσφυγικά, 21.30: EncArdia και Alliotica Band (Φεστιβάλ στις γειτονιές)

Κυριακή 21, πλατεία Παγώνα, 21.30: Αρμα Θέσπιδος «ΜΑΜ» (Φεστιβάλ στις γειτονιές)

Δευτέρα 22 και Τρίτη 23, 21.30: Αριστοφάνη «Νεφέλες»

Σάββατο 27, υπαίθριος χώρος 47ου Δ.Σ., 21.30: Συναυλία με την Σοφία Παπάζογλου (Φεστιβάλ στις γειτονιές)

Κυριακή 28, υπαίθριος χώρος 47ου Δ.Σ., 21.30: Αρμα Θέσπιδος «ΜΑΜ» (Φεστιβάλ στις γειτονιές)

ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ

Δευτέρα 5 και Τρίτη 6, 21.30: Μολιέρου «Κατά φαντασίαν ασθενής»

Σάββατο 10, 21.30: Σύγχρονος χορός - Ομάδα Strates Χάρης Γκέκας «Κάτι ανοίγει»

Δευτέρα 12, Τρίτη 13 και Κυριακή 25, 21.30: ΔΗΠΕΘΕ Πάτρας «Αισχύλου Προμηθέας»

Δευτέρα 26, Κάστρο Ρίου, 21.30: Alexandra Gravas «Με του έρωτα τις ευωδιές»

Σάββατο 31 και Κυριακή 1/9, Ανοιχτό θέατρο Κρήνης, 21.30: «Στα μονοπάτια της Ζωητάδας»

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ

ΒΗΜΑ ΝΕΩΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΩΝ - ΑΙΘΡΙΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ - ΩΡΑ 21.00

Δευτέρα 2: α) La Chanteuse, β) Ανδρέας Φοίβος Αποστόλου (πιάνο)

Τρίτη 3, α) Athens Tango Ensemble, β) Ανδρέας Γκολφινόπουλος

Τετάρτη 4: α) «Γέρμα» Ιωάννης Μπαλαφούτης β) συγκρότημα dRom

ΜΕΡΕΣ ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟΥ - ΥΠΑΙΘΡΙΟΣ ΧΩΡΟΣ ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟΥ - ΩΡΑ 21.00

Πέμπτη 5: Ευήκοον Μέλος και Γιάννης Κούτρας

Παρασκευή 6: Σωματείο Χορωδία Αντηχώ «Ηταν κάποτε μια ροκ μπαλάντα...»

Δευτέρα 9, 21.30: Ορχήστρα Νυκτών Εγχόρδων Δ. Πατρέων «Ηρα»

Τρίτη 10, Αίθριο Παλαιού Δημοτικού Νοσοκομείου, 21.00: «Λειβαδάς, 20 χρόνια τραγούδια»

Τρίτη 10, Θεατράκι Ιτιές, 21.00: Συναυλία «Οι Μεν και Δε(ν)» με τίτλο «Τα τραγούδια της καρδιάς μας»

ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ
5/6, Εργατικές Κατοικίες: Philomena
14/6, Περιβόλα, 20ό Γυμνάσιο: The Party
17/6, Ταραμπούρα: Τσε: Ο Αργεντίνος
12/7, Π.Δ.Ν.: Ο Υπηρέτης
19/7, Π.Δ.Ν.: Mediterranea
24/7, Π.Δ.Ν.: Δύση Ηλίου
31/7, Π.Δ.Ν.: Ο στρατηγός Ντέλα Ρόβερε
7/8, Αίθριο Π.Δ.Ν.: BlacKkKlansman
4/9, Νότιο Πάρκο: Αυτή η γη είναι δική μας
6/9, Αγυιά: Δύο ημέρες, μία νύχτα
11/9, Ζαβλάνι: Υπόθεση Φριτς Μπάουερ.

Της ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ
panagopoulou@pelop.gr





Αποστολή με E-mail Εκτύπωση







Πρόσφατα
[11:13]  Πάτρα: Την επόμενη βδομάδα η παράσταση...
[09:56]  Αναβολή προγραμματισμένης εκδήλωσης...
[08:53]  Πάτρα: Απόψε "Οι προσευχές της θάλασσας"
[χθες 15:04]  Πάτρα:«Ζεϊμπέκικο-9 σημάδια στον...
[χθες 12:56]  H τρίτη και τελευταία εμφάνιση των...
[χθες 11:34]  Πάτρα: Συναυλία την Κυριακή από το...
[χθες 15:03]  Πάτρα:Στο θεατράκι της Κρήνης, η...
[χθες 13:53]  Η συναυλία για τον Μίκη - Μήνυμα...








Πελοπόννησος
 
 





Τελευταία [11:37:14]