Σοφία Καρπή: Η Πατρινή αμαζόνα που μας έκανε περήφανους
Η αθλήτρια του Ιππικού Ομίλου Αχαΐας, εκπροσώπησε επάξια την Πάτρα μαζί με το άλογό της Saveur des champs, στον 8ο αγώνα του τουρνουά ανάπτυξης, υπερπήδησης εμποδίων, που διεξήχθη στην Αθήνα.
![Σοφία Καρπή: Η Πατρινή αμαζόνα που μας έκανε περήφανους Καρπή](https://pelop.gr/wp-content/uploads/2022/06/karpi-amazona-e1655966422799-471x432.jpg)
Τον Ιππικό Ομιλο Αχαΐας και την Πάτρα εκπροσώπησε επάξια το Σαββατοκύριακο 18 και 19 Ιουνίου η πατρινή αμαζόνα Σοφία Καρπή με το άλογό της Saveur des champs, στον 8ο αγώνα του τουρνουά ανάπτυξης, υπερπήδησης εμποδίων, που διεξήχθη στην Αθήνα, στον Ιππικό Ομιλο Βορείων Προαστίων (ΙΟΒΟΠ).
Η αθλήτρια έλαβε μέρος σε τρεις κατηγορίες του αγωνίσματος και κέρδισε στις δύο από αυτές μια θέση στο βάθρο.
Αναλυτικά 3η θέση στην κατηγορία 1.00-1.05m και 3η θέση στην κατηγορία 1.05-1.10m, ενώ ολοκλήρωσε με επιτυχία τη διαδρομή της στην κατηγορία 1.10-1.15 αλλά χρεώθηκε βαθμούς ποινής λόγω υπέρβασης του επιτρεπομένου χρόνου.
Αξίζει να σημειωθεί πως την πρώτη θέση στην κατηγορία 1.00-1.05 κέρδισε επίσης η Πελοπόννησος, με τον Νικόλαο Δρούγα και τον Ιππικό Ομιλο Καλαμάτας να πρωταγωνιστούν ανάμεσα σε πολύ ικανούς αθλητές.
Ακολουθήστε μας για όλες τις ειδήσεις στο Bing News και το Google News