Μπαχός και Μορτζάκης έπιασαν το όριο για το Ευρωπαϊκό!

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Ανδρέας Παπαστεργίου (ΕΑ Πήγασος Λάρισας) με 47.58.11, οι αγώνες θα ολοκληρωθούν αύριο Κυριακή

Μπαχός

Σημαντικές επιτυχίες των Αχαιών αθλητών στην πρώτη ημέρα του Πανελληνίου πρωταθλήματος Κ20 που ολοκληρώνεται σήμερα στη Θεσσαλονίκη. Ο Ανδρέας Μπαχός του Αθηνόδωρου Αιγίου και ο Αλέξανδρος Μορτζάκης της Ολυμπιάδας τερμάτισαν 1ος και 2ος αντίστοιχα με χρόνους 45.33.72 και 45.34.11, και έπιασαν το όριο για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20!
Οι δύο αθλητές πήγαιναν μαζί για 25 στροφές, επωφελήθηκαν από τον συναγωνισμό και τις καλές καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν, καταφέρνοντας να πετύχουν τον στόχο τους. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Ανδρέας Παπαστεργίου (ΕΑ Πήγασος Λάρισας) με 47.58.11.
Στα 10.000 μ. βάδην γυναικών Κ20 νικήτρια αναδείχθηκε η Ζαφειρία Παπαδημητρίου (ΓΣ Πίνδαρος Θηβών) με 52.26.86 επίδοση κοντά στο όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20, το οποίο ήταν 52.00. Η αθλήτρια από την Θήβα άφησε στην δεύτερη θέση την Μαρία- Φιλίππα Γατή (ΣΟΑ Φωκιανός) με 53.23.11 και στην τρίτη την Χρυσάνθη Αρβανιτάκου (ΣΟΑ Φωκιανός Καρδίτσας) με 53.51.07.