Ακόμα 16 Έλληνες γύρισαν από την «κόλαση» του Σουδάν – Εφτασαν στην Τανάγρα
Στο αεροσκάφος επέβαιναν 16 Έλληνες, μία Ελληνοκύπρια, 9 Ρουμάνους και 8 Φινλανδούς πολίτες, απεγκλωβισμένους από το Σουδάν, μεταξύ των οποίων και αρκετά παιδιά. Επικεφαλής της αποστολής ήταν ο Υφυπουργός Εθνικής Άμυνας, Νίκος Χαρδαλιάς.
![Ακόμα 16 Έλληνες γύρισαν από την «κόλαση» του Σουδάν - Εφτασαν στην Τανάγρα Έλληνες](https://pelop.gr/wp-content/uploads/2023/04/soudan-13-873x432.jpeg)
Στις 4.30 το απόγευμα της Τετάρτης (26.04.2023) προσγειώθηκε στην Αεροπορική Βάση της Τανάγρας το μεταγωγικό αεροσκάφος C-27J Spartan της Πολεμικής Αεροπορίας, το οποίο μετέφερε 34 πολίτες που απεγκλωβίστηκαν από το Σουδάν.
Στο αεροσκάφος επέβαιναν 16 Έλληνες, μία Ελληνοκύπρια, 9 Ρουμάνους και 8 Φινλανδούς πολίτες, απεγκλωβισμένους από το Σουδάν, μεταξύ των οποίων και αρκετά παιδιά. Επικεφαλής της αποστολής ήταν ο Υφυπουργός Εθνικής Άμυνας, Νίκος Χαρδαλιάς.
Το C-27J αναχώρησε από το Ασουάν της Αιγύπτου, χθες, στις 17:10 τοπική ώρα για το Τζιμπουτί, απ’ όπου παρέλαβε τους Ρουμάνους και Φινλανδούς πολίτες. Επέστρεψε στο Ασουάν σήμερα στις 04:30 τοπική ώρα για ανεφοδιασμό. Στις 06:30 απογειώθηκε για την Άκαμπα της Ιορδανίας απ’ όπου παρέλαβε 16 Έλληνες και μία Κύπρια υπήκοο. Απογειώθηκε στις 09:00 τοπική ώρα με τελικό προορισμό την Τανάγρα.
Nα σημειωθεί ότι στις 16:04 απογειώθηκε ένα C-27 από την Ελευσίνα με κατεύθυνση το Ασουάν.
Ακολουθήστε μας για όλες τις ειδήσεις στο Bing News και το Google News