Μετάλλια και ρεκόρ στους Εαρινούς Αγώνες στίβου

Οι Εαρινοί Αγώνες στίβου ξεκίνησαν με καλές εμφανίσεις για τους πρωταθλητές της περιοχής μας, με το μετάλλιο και το ατομικό ρεκόρ του Αλέξανδρου-Διαμαντή Σκούρτη να ξεχωρίζει.

στίβου Ο Αλέξανδρος-Διαμαντής Σκούρτης στο βάθρο των νικητών στους Εαρινούς αγώνες στίβου

Το ασημένιο μετάλλιο του Αλέξανδρου-Διαμαντή Σκούρτη στα 1.500μ., σε συνδυασμό με το νέο ατομικό ρεκόρ που πέτυχε ο νεαρός πρωταθλητής της Ολυμπιάδας, ήταν η ξεχωριστή στιγμή της πρώτης ημέρας των Εαρινών Αγώνων που διοργανώνει ο ΣΕΓΑΣ στις Σέρρες.

«Ηταν ένας καλός αγώνας και μια καλή ευκαιρία για να δοκιμάσουμε τις δυνάμεις μας», δήλωσε στο pelop.gr ο Αλέξανδρος-Διαμαντής Σκούρτης, ο οποίος κατέβασε το ρεκόρ του κατά 3”. Για την ιστορία, ο Σέργιος Διακοστεφανής ήταν 1ος στα 1.500μ., τερματίζοντας σε 3.47.99, με τον Αλέξανδρο-Διαμαντή Σκούρτη να ακολουθεί με 3.49.00 και τον Ορφέα Ιωάννου να είναι 3ος με 3.49.68.

Η Πολυτίμη Μαντά της Ολυμπιάδας δεν κατάφερε να διεκδικήσει μετάλλιο στα 100μ., καταλαμβάνοντας την 6η θέση με 11.84. Παράλληλα, ο Ιωσήφ Ορφανόπουλος της Ολυμπιάδας ήταν 5ος στα 400μ. με 48.81 και η Μυρτώ Βαλαχά του Πέλοπα ήταν 6η στα 1.500μ. με 4:33.19.

Σε άλλα αποτελέσματα:

80μ. Κ16: Ισαβέλλα Αναγνωστοπούλου (Κούρος) 3η θέση με 12.76.
Αλμα εις ύψος Κ16 (τελικός β’): Ισαβέλλα Αναγνωστοπούλου (Κούρος) 1η θέση με 1.49μ.

80μ. Κ16: Βασίλης Στολάκης (Κούρος) 3η θέση με 10.09.

100μ. με εμπ. Κ20: Καλλιόπη Παπανδρεοπούλου (Κούρος) 4η θέση με 17.09.

Αλμα εις μήκος Κ16: Βασίλης Στολάκης (Κούρος) 4η θέση με 5.76μ.

Αλμα εις ύψος Κ20: Καλλιόπη Παπανδρεοπούλου (Κούρος) 1η θέση με 1.64μ.

Σφαιροβολία Κ16: Βασίλης Στολάκης (Κούρος) 10η θέση με 10.34μ.

Αλμα εις ύψος Κ16: Βασίλης Στολάκης (Κούρος) 1η θέση με 1.71μ.

Αλμα εις μήκος Κ16: Ισαβέλλα Αναγνωστοπούλου (Κούρος) 7η θέση με 4.90μ.

Σφαιροβολία Κ20: Καλλιόπη Παπανδρεοπούλου (Κούρος) 5η θέση με 8.51μ.

Σφαιροβολία Α/Γ: Παναγιώτης Μαλαπάνης (Φλόγα) 10η θέση με 13.50μ.

Αλμα τριπλούν Α/Γ: Δάφνη Ντουλαπτσή-Τέιβεν (Κούρος) 8η θέση με 12.19μ.