«Χρυσός» ο Σκούρτης και “χάλκινη” η Βυθούλκα στο Πανελλήνιο Κ20

Πανελλήνιο Κ20

Δύο ακόμα μετάλλια κατέκτησαν σήμερα οι Αχαιοί αθλητές στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ20 που ολοκληρώθηκε σήμερα στην Πάτρα και συνολικά έφτασαν τα εφτά.

Ο Αλέξανδρος Σκούρτης (Ολυμπιάδα)  έκανε πολύ καλή κούρσα και κατέκτησε την 1η θέση στα 800μ. με 1.54.13 και στα 3.000μ. η Μαρία-Ανθή Βυθούλκα (Πέλοπας) κατέκτησε επίσης χάλκινο μετάλλιο, με 10.09.54.

Εκτός από τα μετάλλια, είχαμε ακόμα σημαντικές διακρίσεις για Αχαϊους αθλητές, όπως με τον Θεόδωρο Μπιλιανό (Πέλοπας) να κατακτά την 4η θέση στα 3.000μ.με χρόνο 9:56.58,  τον Γιώργο Καυκά (Ολυμπιάδα)  την 4η θέση στα 10.000 μ. βάδην με 60:18.45, την Χαραλαμπία Ζαχαροπούλου (Ολυμπιάδα) στα 10.000μ. βάδην με χρόνο 59:10.12, και οι γυναίκες του Αθηνοδώρου στη σκυταλοδρομία 4Χ400 με 4.07.85 ενώ στην πέμπτη θέση τερμάτισε στο ίδιο αγώνισμα η Ολυμπιάδα με χρόνο 3:30.18, η οποία ήταν πρώτη στη δική της σειρά.