Ανατρεπτικό φινάλε και πρωταθλήτρια η Σίτι!

Τρομερό φινάλε στη σεζόν, με τις Σίτι και Λίβερπουλ να πραγματοποιούν αγχώδεις ανατροπές κόντρα σε Αστον Βίλα (3-2) και Γουλβς (3-1), αντίστοιχα.
Οι «πολίτες» ήταν όμως εκείνοι που χαμογέλασαν στο τέλος, καθώς με -τρία γκολ σε πέντε λεπτά- έφτασαν στο «τρίποντο» και πανηγύρισαν το 8ο πρωτάθλημα στην ιστορία τους και 4ο τα τελευταία πέντε χρόνια!
Εφιαλτικό ξεκίνημα στα παιχνίδια τους τόσο για τη Λίβερπουλ, όσο και για τη Σίτι. Το «Ανφιλντ» πάγωσε μόλις στο 3′, όταν ύστερα από ελεύθερο του Σα (έγινε αναγκαστική αλλαγή στο ημίχρονο) και κακό υπολογισμό του Κονατέ, ο Χιμένες έστρωσε στον ολομόναχο Νέτο που δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει για το 0-1.

Η απάντηση της Λίβερπουλ ήρθε με το διαγώνιο σουτ του Μανέ στο 24′. Τα χαμόγελα μεγάλωσαν στους φίλους των «κόκκινων», καθώς λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 37′ του αγώνα του «Έτιχαντ», ο Κας άνοιγε το σκορ για τη Βίλα με καρφωτή κεφαλιά. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 69′ με γκολάρα του πρώην άσου της Λίβερπουλ, Φελίπε Κοουτίνιο.
Για να ξεκινήσει μια μυθική ανατροπή της Σίτι με τρία γκολ σε πέντε λεπτά! Δύο κοντινά τελειώματα από τον Γκιντογκάν (76′ και 81′) και μια πλασεδάρα του Ρόδρι από το ύψος της μεγάλης περιοχής στο 78′ υπέγραψαν το ονειρικό comeback των γηπεδούχων.

Μια διαμόρφωση που δεν άφηνε περιθώρια στη Λίβερπουλ, ακόμα κι εάν έφτασε κι εκείνη στην ανατροπή. Ο νεοεισελθών Σαλάχ το γύρισε σε 2-1 στο 84′, με τον Ρόμπερτσον να γράφει το τελικό 3-1 στο 89′.