ΑΟΠ Ερμής: Πρωταθλητές Ελλάδας Ελ. Στρεμμένου-Γ. Παπακωνσταντόπουλος

Για μια ακόμη φορά οι τοξοβόλοι του ΑΟΠ ΕΡΜΗ και ο προπονητής τους Μάνθος Στρεμμένος επιστρέφουν με τους κορυφαίους τίτλους στις φαρέτρες τους.

Αμέσως μετά από την κατάκτηση του τίτλου στο   Πανελλήνιο πρωτάθλημα ανδρών-γυναικών  , σειρά είχε το πρωτάθλημα Ελλάδας Νεων που πραγματοποιήθηκε στην Κοζάνη στις 24-25/2/2024.

Ανάμεσα στις 29 καλύτερες αθλήτριες στην Ελλάδα , η Πατρινή Ελενα Στρεμμένου , κυριάρχησε με δυνατό προβάδισμα στον γύρο κατάταξης σημειώνοντας  μάλιστα την καλύτερη επίδοση του αγώνα. Πέρασε με μεγάλη ευκολία τους γύρους αποκλεισμού  φτάνοντας στον τελικό και με σκορ 7-3 κατέκτησε άνετα τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ελλάδας Ολυμπιακού τόξου, που δικαίως θεωρείται η  πιο απαιτητική και ανταγωνιστική κατηγορία.

Επίσης, πρωταθλητής Ελλάδας αναδείχτηκε ξανά ο Γιώργος Παπακωνσταντόπουλος στο σύνθετο τόξο εφήβων, που διατηρεί ακόμα το πανελλήνιο ρεκόρ στις μικρές κατηγορίες και μετρά πολλές νίκες στα βάθρα των πρωταθλημάτων  κλειστού και ανοιχτού χώρου.

Τη 2Η  Θέση και το ασημένιο μετάλλιο στο μικτό ομαδικό σύνθετου τόξου κατέκτησαν ο  Δ. Κυριακόπουλος και η Αναστασία Αλεξόπουλου  η οποία μόλις την προηγούμενη εβδομάδα κέρδισε το πρωτάθλημα Γυναικών, ενώ και οι δύο ανέβηκαν στην 3 θέση του βάθρου αφού  κατέκτησαν και  το χάλκινο μετάλλιο στον ατομικό  τους αγώνα.

Στην 4η βαθμολογούμενη θέση έφτασε και το μικτό ομαδικό ολυμπιακού τόξου των Λυγιδάκη/Στρέμμενου που ηττήθηκαν στον μικρό τελικό  με shoot off  ύστερα από το ισόπαλο αποτέλεσμα με την αντίπαλη ομάδα.

Την 5η θέση στο ατομικό του αγώνα έφερε ο Λυγιδάκης Νίκος που ανέτρεψε την κακή του εμφάνιση στο γύρο κατάταξης .

Την 5η κ 6η  θέση έφεραν και οι Στολάκης Αγγελος & Στολάκης Αντρέας δίνοντας πολύτιμους βαθμούς στο σύλλογο τους.

Ελπιδοφόρες  εμφανίσεις   έδωσαν οι ‘Αννα Τσιουχνιουκ και η Νικόλ Καραγκουνη στον πρώτο τους πρωταθληματικό αγώνα.