Αποκλεισμός σοκ για τον Τσιτσιπά! Ηττα 3-0 σετ από τον Τιαφό

Με το…καλημέρα έμεινε εκτός από το Wimbledon!

TSITSIPAS Μακριά από τον καλό του εαυτό ο Ελληνας πρωταθλητής

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε 3-0 σετ (6-4, 6-4, 6-3) από τον Αμερικανό Φράνσις Τιαφό και αποκλείστηκε από το Wimbledon!

Το πρώτο σετ

Στο πρώτο σετ, το πρώτο γκέιμ έκανε την διαφορά. Ο Αμερικανός ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι κάνοντας μπρέικ και στη συνέχεια κράτησε το σερβίς του για το 2-0. Ο Τσιτσιπάς ωστόσο μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα πήρε το πρώτο του γκέιμ τελειώνοντάς το με άσο, για να μειώσει σε 2-1.

Ο Τιαφό κράτησε το σερβίς του, αλλά με δεύτερο love game ο Στέφανος μείωσε σε 3-2. Δεν άλλαξε κάτι στα επόμενα δύο γκέιμ καθώς ο Αμερικανός κράτησε εύκολα το σερβίς του, όπως και ο Τσιτσιπάς. Ο Τιαφό κράτησε και πάλι εύκολα το σερβίς του όμως και είχε δύο ευκαιρίες μπροστά του για να τελειώσει το σετ. Την πρώτη την έχασε καθώς ο Τσιτσιπάς πήρε εύκολα το γκέιμ και χρειαζόταν ένα μπρέικ για να μείνει στο σετ. Ο Αμερικανός όμως το κράτησε και με ένα κακό backhand του Στέφανου έγινε το 1-0 για τον Τιαφό.

Το δεύτερο σετ

Η εικόνα δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ καθώς αμφότεροι κράτησαν εύκολα το σερβίς τους σε όλα τα γκέιμ ως το 4-4. Εκεί σέρβιρε ο Στέφανος, αλλά ο Τιαφό βρήκε δύο ευκαιρίες για μπρέικ. Εχασε και τις δύο, αλλά βρήκε και τρίτη ευκαιρία με μια επιστροφή winner και δεν την άφησε να πάει χαμένη, σερβίροντας στη συνέχεια για το σετ.

Στέφανος κατάφερε να βρει δύο μπρέικ πόιντ τα οποία σπατάλησε και ένα τρίτο μετά από… πτώση του Τιαφό. Κι αυτό πήγε χαμένο όμως και ο Αμερικανός με τρεις σερί πόντους έκανε το 2-0 στα σετ, βάζοντας δύσκολα στο Νο4 της παγκόσμιας κατάταξης…

Το τρίτο σετ

Το σοκ… συνεχίστηκε με την έναρξη του τρίτου σετ όπου ο Τιαφό με το «καλημέρα» έκανε μπρέικ χάρη σε δύο επιστροφές winner και δύο λάθη του Τσιτσιπά. Οι δύο αντίπαλοι κράτησαν χαρακτηριστικά εύκολα τα επόμενα δύο γκέιμ. Στο τέταρτο ο Ταιφό προηγήθηκε με 40-0 και ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε. Εσωσε έξι φορές το γκέιμ, αλλά την έβδομη ο Τιαφό έκανε το 3-1.

Ο Τσιτσιπάς κράτησε εύκολα το σερβίς του, αλλά χρειαζόταν απεγνωσμένα ένα μπρέικ για να μείνει στο ματς. Είχε μία ευκαιρία στο έκτο γκέιμ, αλλά την σπατάλησε, με τον Τιαφό να παίρνει προβάδισμα 4-2. Το Νο3 του ταμπλό κράτησε το σερβίς του (4-3) και βρήκε δύο ευκαιρίες για μπρέικ στη συνέχεια στο σερβίς του αντιπάλου του. Τις έχασε κι αυτές και έδειξε να παρατά το ματς κάπου εκεί. Είναι χαρακτηριστικό πως στον προτελευταίο πόντο γύρισε την πλάτη του πριν τον τελειώσει με βολή ο Αμερικανός…

Το 5-3 έγινε και με τρία ματς πόιντ ο Αμερικανός δεν γινόταν να χάσει. Εκανε το λάθος ο Τσιτσιπάς στον τρίτο πόντο και βρέθηκε πρόωρα εκτός συνέχειας, με το ενδιαφέρον του πλέον να στρέφεται στους Ολυμπιακούς Αγώνες.