«Ασεβή σχόλια» και αποβολή για τον Γ. Κυριακόπουλο ΒΙΝΤΕΟ

Καμπάνα 5.000 ευρώ και ποινή αποκλεισμού μίας αγωνιστικής για τον διεθνή πατρινό αμυντικό της Σασουόλο

Ασεβή σχόλια

Ο πατρινός διεθνής αμυντικός της Ιταλικής Σασουόλο,  Γιώργος Κυριακόπουλος, αποβλήθηκε στο φινάλε του ματς κόντρα στη Γιουβέντους μετά από έντονες διαμαρτυρίες προς τον ρέφερι και η ιταλική Λίγκα τον τιμώρησε με πρόστιμο 5.000 ευρώ και ποινή μίας αγωνιστικής.

Συγκεκριμένα, η  Σασουόλο ηττήθηκε από τη Γιουβέντους (1-2), έχοντας σοβαρά παράπονα από τη διαιτησία ιδίως για τη φάση του γκολ της ισοφάρισης των Μπιανκονέρι στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

Πρωταγωνιστής της φάσης ήταν ο Γιώργος Κυριακόπουλος, ο οποίος στην εξέλιξη της φάσης ανατράπηκε κοντά στη γραμμή του πλαγίου άουτ από τον Άλβαρο Μοράτα, με τον διαιτητή Μαρέσκα και τον VAR. όμως, να επικυρώνουν κανονικά το γκολ. Ο εκνευρισμός ήταν διάχυτος από εκείνη τη στιγμή στις τάξεις των Νεροβέρντι και συγκεκριμένα στον Έλληνα μπακ, ο οποίος, μάλιστα, σε ένα περιστατικό που πέρασε κάτω από τα «ραντάρ», αποβλήθηκε μετά το τέλος του αγώνα!

Όπως αναφέρουν τα ιταλικά ΜΜΕ, ο διεθνής αμυντικός της Σασουόλο είδε την κόκκινη κάρτα μετά το τελευταίο σφύριγμα, καθώς φέρεται να διαμαρτυρήθηκε έντονα προς τον Ιταλό ρέφερι, ο οποίος και τον σημείωσε στο φύλλο αγώνα για «προκλητικά και ασεβή σχόλια».

Παρά το ότι δεν έχουν γίνει γνωστές οι λεπτομέρειες του έντονου διαλόγου τους, η πειθαρχική επιτροπή της ιταλικής Λίγκας συνεδρίασε κιόλας το πρωί της Τρίτης (26/4) και επέβαλε πρόστιμο 5.000 ευρώ στον Κυριακόπουλο  και αποκλεισμό μίας αγωνιστικής και έτσι, θα χάσει και το επερχόμενο ματς των Νεροβέρντι με αντίπαλο τη Νάπολι (30/4, 17:00).

Δείτε τι συνέβη στο παιχνίδι της Σασουόλο με τη Γιουβέντους στο βίντεο που ακολουθεί.