Αστέρας Λεοντίου: Χαρές και πανηγύρια για την άνοδο

Η ομάδα τερμάτισε 3η την περσινή σεζόν και ως επιλαχούσα θα καλύψει τα κενά που δημιουργήθηκαν στην ανώτερη κατηγορία

την

Χαμόγελα σκόρπισε στις τάξεις του Αστέρα Λεοντίου, η άνοδος στην Β’ Κατηγορία της ΕΠΣ Αχαΐας και μάλιστα υπήρξε και επίσημη ανακοίνωση: «Και επίσημα άνοδος στη Β΄ Κατηγορία για τον Αστέρα Λεοντίου.

Και εδώ ισχύει η πάνσοφη λαϊκή παροιμία: «Ο Θεός αγαπάει τον κλέφτη, αγαπάει και τον νοικοκύρη» και στην προκειμένη περίπτωση ο νοικοκύρης είναι ο Αστέρας Λεοντίου.

Η ομάδα μας τερμάτισε 3η την περσινή σεζόν και ως επιλαχούσα θα καλύψει τα κενά που δημιουργήθηκαν στην ανώτερη κατηγορία.

Είναι η δεύτερη φορά που η άνοδος μας «χτυπάει» την πόρτα. Την πρώτη σεζόν στα γήπεδα o Aστέρας μας τερμάτισε στην (4η θέση) σε ημιτελές πρωτάθλημα, αλλά αρνήθηκε ευγενικά τη θέση ανόδου.

Την αμέσως επόμενη, όπου η ομάδα μας θα κατακτούσε τον τίτλο (4Χ4) δια περιπάτου, το πρωτάθλημα λόγω κορονοϊού σταμάτησε πολύ νωρίς.

Η τρίτη τελικά δεν ήταν «φαρμακερή» αφού, αποδεχόμαστε την πρόσκληση και την πρόκληση της ανόδου.

Ηταν κάτι που το δικαιούνται οι αθλητές μας, καθώς κέρδισαν όλους τους βαθμούς, μέσα στο γήπεδο. Παράλληλα, τα εύσημα ανήκουν και στη διοίκηση που είχε έτοιμα τα χαρτιά της από τις 5 Μαΐου για το Μητρώο της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού.

Η ομάδα μας ήταν η 2η ομάδα που εντάχθηκε για το 2022, πίσω από τον πρωταθλητή Αχαΐας και μοναδικό εκπρόσωπο στη Γ΄ Εθνική, ΑΠΣ Πάτραι.