Ατρόμητος – Θύελλα: Ο μεν, η δε, γκολ, κόσμος και άλλα

Ατρόμητος - Θύελλα: Ο μεν, η δε, γκολ, κόσμος και άλλα

Γράφει ο Κώστας Θεοδωρόπουλος

Δίκαιη νίκη ο Ατρόμητος, βαρύ το τελικό σκορ για τα Θύελλα, «όποιος πέφτει κάτω κερδίζει φάουλ», πολύς ο κόσμος και κάποια ακόμη εκτός φύλλου αγώνος.

Γήπεδο Ζαρουχλεΐκων, Κυριακή απόγευμα, ντέρμπι Ατρόμητος –Θύελλα, το 3-0 δεν παραπέμπει σε ντέρμπι.

Πριν απ΄ όλα, μια ειδοποιός λεπτομέρεια, που ως γεγονός πιστώνεται στον διαιτητή Αλέξανδρο Φωκά και στους βοηθούς Ελένη Αβραμοπούλου και Γιώργο Αγγελόπουλο.

Το παιχνίδι άρχισε ακριβώς στις 5 το απόγευμα, όπως αναγραφόταν η ώρα έναρξης στο φύλλο αγώνος και το β΄ ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς στις 6 μ.μ. (δεν υπήρχαν σημαντικές καθυστερήσεις στο α΄ ημίχρονο).

Δίκαιη νίκη ο Ατρόμητος. Ηταν η ομάδα που ήθελε περισσότερο το τρίποντο. Οι παίκτες του είχαν πάθος , έβαζαν τα πόδια τους στη φωτιά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είχαν αντιαθλητική συμπεριφορά. Ευτύχησε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με ένα εκπληκτικό γκολ του Κωστή, λίγο πριν από το τέλος του α΄ ημιχρόνου.

Πέτυχε το δεύτερο γκολ (77΄) όταν η Θύελλα πάσχιζε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια (από την έναρξη του β΄ ημιχρόνου μέχρι το λεπτό της επίτευξης του δεύτερου γκολ των γηπεδούχων, η Θύελλα είχε μια φλύαρη εδαφική υπεροχή). Μετά το 2-0 οι φιλοξενούμενοι παραδόθηκαν και φυσιολογικά ήλθε το τελικό 3-0.

Βαρύ το τελικό αποτέλεσμα για τη Θύελλα. Η αγωνιστική διαφορά των δύο ομάδων δεν ήταν της τάξης του 3-0. Ομως, η Θύελλα πήγε σε έναν ντέρμπι χωρίς ποδοσφαιρική μαγκιά, για πολλοστή φορά.

Σε ματς με αντίπαλο που έχει πολλούς έμπειρους, δυνατούς και ποιοτικούς παίκτες, σε γήπεδο με πλαστικό χορτάρι (η Θύελλα στα εντός έδρας παιχνίδια αγωνίζεται στο γήπεδό της που έχει φυσικό χλοοτάπητα), αν δεν προτάξεις δύναμη, είσαι χαμένος από χέρι.

«Οποιος πέφτει κάτω κερδίζει φάουλ», είπε φίλαθλος που καθόταν πολύ κοντά στον Τάκη Ανδριόπουλο, αναφερόμενος στα συχνά και εύκολα σφυρίγματα του διαιτητή Φωκά. Ο ρέφερι σφύριζε με το παραμικρό. Όμως, έτσι «κράτησε» το ματς. Οι παίκτες και των δύο ομάδων, που γενικά είχαν καλή συμπεριφορά, δεν ξέφυγαν ακόμη και όταν η αδρεναλίνη ανέβαινε στα ύψη.

Σ΄ αυτό έπαιξαν ρόλο και τα συχνά σφυρίγματα του διαιτητή, ο οποίος αγνόησε αρκετές φορές τις άνευ λόγου και αιτίας διαμαρτυρίες του επιθετικού του Ατρόμητου Βαγγέλη Γκάτση.

«Ο Γκάτσης περισσότερο πέφτει και φωνάζει παρά παίζει», είπε φίλαθλος για το πολύπειρο παίκτη, που εδώ και χρόνια φωνάζει, αλλά σαν καλό παιδί που είναι συγχωρείται.

Και κάποια άλλα εκτός φύλλου αγώνος. Μετά το τέλος του ματς ο έμπειρος παράγοντας του Ατρομήτου Αλέκος Μπογιάκης έλεγε, «μη βλέπετε το σημερινό 3-0. Η Θύελλα είναι καλή ομάδα και εμείς απλά κερδίσαμε ένα ντέρμπι».

Θυελλιώτες έλεγαν, «έλειψε ο Αγουρίδης (ήταν στην Αθήνα για επαγγελματικούς λόγους)». Ναι έλειψε το τρέξιμο, το πάθος, η δύναμη του Αγουρίδη. Όμως, όταν λείπει ο Αγουρίδης, που αναμφισβήτητα είναι υπερπολύτιμος για τη Θύελλα, θα «πέφτει» η ομάδα.

Κόσμος, πολύς κόσμος στο ντέρμπι. Όπως και στο άλλο ντέρμπι το Σάββατο το βράδυ στο γήπεδο των Προσφυγικών, ανάμεσα στο Πάτραι και τον Αρη. Ότι καλύτερο για το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο.

Αδικία για τον σκόρερ του πρώτου τέρματος του Ατρομήτου Π. Κωστή. Αν αυτό το γκολ «έπαιζε» στην τηλεόραση, τότε όλη η ποδοσφαιρόφιλη Ελλάδα θα έβλεπε και θα έλεγε με θαυμασμό, «πω, πω γκολάρα».

Κάτι τελευταίο. Ακούσαμε προπονητές της κερκίδας να μιλάνε για το τι έκαναν και τι δεν έκαναν ο Σάκης Πεφάνης (Ατρόμητος) και ο Βύρων Καραβίας (Θύελλα). Να μην παρασυρόμαστε. Να μην μπαίνουμε σ΄ αυτή τη βλακώδη διαδικασία, για πολλούς λόγους.

Γιατί δεν είμαστε προπονητές, γιατί δεν έχουμε παρακολουθήσει την προετοιμασία των ομάδων πριν από το ματς, γιατί δεν γνωρίζουμε τι συμβαίνει στα αποδυτήρια, γιατί πρέπει να σταματήσουμε να έχουμε εξυπναδιστικές συμπεριφορές (και οι δημοσιογράφοι).