Χάλκινο μετάλλιο για την Αννα Παπαναγόπουλου του “Μ. Αλέξανδρου”

Χάλκινο μετάλλιο για την Αννα Παπαναγόπουλου του "Μ. Αλέξανδρου"

Με ένα χάλκινο μετάλλιο επέστρεψε ο Αχαϊκός Σύλλογος Ξιφασκίας «Ο Μέγας Αλέξανδρος», ο οποίος συμμετείχε στο πανελλήνιο κύπελλο Παμπαίδων και τους αγώνες ανάπτυξης, που πραγματοποιήθηκαν στις 18 Φεβρουαρίου, στην Αθήνα.

Συγκεκριμένα, η Aννα Παπαναγοπούλου έκανε πολύ καλή εμφάνιση και κατέκτησε την 3η θέση στην κατηγορία U10 σε σύνολο 17 αθλητριών και το χάλκινο μετάλλιο. Στην ίδια ηλικιακή κατηγορία η Ζωή Δημοπούλου κατετάγη 7η και η Χριστιάνα Τζελετοπούλου την 15η.  Στα αγόρια, ο Μάριος Κουλουμπής κατέκτησε την 8η θέση ανάμεσα σε 27 αθλητές και  ο Χαράλαμπος Παπαναγόπουλος  την 10η θέση.

Στην κατηγορία U13, ο Σοφοκλής Κουτσουμπός έχασε στις λεπτομέρειες για την είσοδο του στα μετάλλια καταλαμβάνοντας την 6η θέση σε σύνολο 55 συμμετοχών.

Αξιόλογη εμφάνιση είχαν και οι αθλητές Βασίλης Ζερδεβάς, Γιώργος Νταφογιάννης, Παύλος Πετρόπουλος  και Αγγελος Ρώτας (36η,42η,43η και 46η θέση αντίστοιχα).

Ο Αχαϊκός σύλλογος συνεχίζει την προετοιμασία του για τους επόμενους αγώνες που θα πραγματοποιηθούν τον Μάρτιο στη Κέρκυρα και στη Θεσσαλονίκη.