Χρυσός ο Μίλτος Τεντόγλου – Χάλκινο μετάλλιο για τον Λευτέρη Πετρούνια

Ο Μίλτος Τεντόγλου πανηγύρισε το χρυσό μετάλλιο στο μήκος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Ο Λευτέρης Πετρούνιας, βρέθηκε στη τρίτη θέση, κερδίζοντας το χάλκινο μετάλλιο.

Χρυσός ο Μίλτος Τεντόγλου - Χάλκινο μετάλλιο για τον Λευτέρη Πετρούνια

Ο Μίλτος Τεντόγλου πανηγύρισε το χρυσό μετάλλιο στο μήκος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Ο Λευτέρης Πετρούνιας, κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο.

Με άλμα στα 8,41 μ. στην τελευταία του προσπάθεια ο Μίλτος Τεντόγλου πανηγύρισε το χρυσό μετάλλιο στο μήκος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Μάλιστα έως αυτό το άλμα ήταν 4ος, αφού τον είχε ξεπεράσει στη δική του τελευταία προσπάθεια ο Ισπανός Κάθερες με επίδοση στα 8,18 μ., με τον Ελληνα πρωταθλητή να έχει έως τότε καλύτερη επίδοση στα 8,15 μ. Με τα 8.41 μ. ο Τεντόγλου κέρδισε τον Κουβανό Ετσεβαρία που είχε 8,41 μ., λόγω καλύτερης δεύτερης προσπάθειας!

Ιπτάμενος και χρυσός ο Μίλτος Τεντόγλου!

Στην πρώτη του προσπάθεια ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε, 8.11μ., ενώ στη δεύτερη ήταν άκυρος και την τρίτη του προσπάθεια ήταν άκυρος.

Το χάλκινο μετάλλιο στους κρίκους κέρδισε ο Λευτέρης Πετρούνιας, ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετική προσπάθεια στον μεγάλο τελικό, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο Έλληνας αθλητής, βαθμολογήθηκε με 15.200, ενώ μία μικρή αστάθεια στην έξοδο, του στέρησε ένα δεύτερο διαδοχικό χρυσό μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ολυμπιακοί Αγώνες – Τόκιο: Χάλκινο μετάλλιο για τον Λευτέρη Πετρούνια

Στο πρώτο σκαλί του βάθρου θα ανεβεί ο Κινέζος, Γιανγκ Λιού (15.500β.) και στο δεύτερο ο συμπατριώτης του, Χάο Γιου (15.300).