«Δελφίνι» στην Γερμανία ο Νάσος Τσάμης

Μία σπουδαία επιτυχία πέτυχε χθες ο Αχαιός κολυμβητής Νάσος Τσάμης, αθλητής του ΝΟΠ και του ΝΑΣ ΑΜΕΑ Ν. Αχαΐας, καθώς συμμετέχει στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα κολύμβησης Special Olympics που γίνεται στην Γερμανία και χθες κατάκτησε την 4η θέση στον τελικό των 100μ. ύπτιο.

Ο 20χρονος Νάσος Τσάμης είναι ο μοναδικός Αχαΐος που συμμετέχει με την αποστολή της Εθνικής Ομάδας Special Olympics  στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κολύμβησης και πήρε το «εισιτήριο» μετά τις πρώτες θέσεις που κέρδισε στο πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Ο αθλητής από την Κάτω Αχαΐα έχασε μάλιστα το μετάλλιο στις λεπτομέρειες, καθώς έκανε χρόνο 1.38.41 και αυτός που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο έκανε 1.36.60.

Στο πλευρό του, στην Γερμανική πρωτέουσα βρίσκονται οι γονείς του, ο Γρήγορης και η Θεώνη οι οποίοι χάρηκαν με την επιτυχία του Νάσου ο οποίος αν και πρωτάρης σε μία τόσο σπουδαία διοργάνωση, έδειξε τα διαπιστευτήρια του.

Μάλιστα, οι διακρίσεις δεν έχουν ολοκληρωθεί, καθώς ο Νάσος Τσάμης θα αγωνιστεί και αύριο σε ένα ακόμα τελικό, αυτό των 100μ.  όπου και εκεί θα τα δώσει όλα για να διεκδικήσει ένα μετάλλιο.

Ο Νάσος Τσάμης κολυμπά τα τελευταία πέντε χρόνια και μπορεί να μένει μόνιμα στην Κάτω Αχαΐα, όμως παρά την απόσταση, σχεδόν καθημερινά βρίσκεται στην Πάτρα και κάνει προπονήσεις τόσο στο «Πεπανός», όσο και στο ανοιχτό κολυμβητήριο του ΝΟΠ, δείχνοντας πάθος και θέληση για να αθληθεί.

Οι αγώνες θα ολοκληρωθούν την Κυριακή 25 Ιουνίου και θα γίνουν συνολικά 26 αγωνίσματα, θα λάβουν μέρος 7000 αθλητές από 190 εθνικές αποστολές, ενώ η διοργάνωση θα υποστηριχθεί από 20.000 εθελοντές. Πρόκειται για τη μεγαλύτερη αθλητική διοργάνωση που αναλαμβάνει η Γερμανία μετά τους Ολυμπιακούς του Μονάχου το 1972.