Δούκας μέσα στο «Δαϊς» ο Προμηθέας!

Ο Προμηθέας συνεχίζει να εντυπωσιάζει στο τουρνουά των Rising Stars U18, καθώς μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού επικράτησε και επί του Δούκα μέσα στο «Δαϊς».

Δούκας μέσα στο «Δαϊς» ο Προμηθέας! Η Εφηβική ομάδα μπάσκετ του Προμηθέα
Συνέχισε τις υψηλές πτήσεις η Εφηβική ομάδα του Προμηθέα στο Rising Stars, καθώς μετά τη χθεσινή επικράτηση επί του Ολυμπιακού ήρθε ακόμα μια νίκη, αυτή τη φορά πιο δύσκολη, κόντρα στη σκληροτράχηλη ομάδα του ΑΣΕ Δούκα (69-64). Οι Πατρινοί, αν και διαχειρίζονταν καλά το ματς και είχαν ένα μικρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, λίγο έλειψε να…χύσουν την καρδάρα με το γάλα στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί που οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν και πέρασαν μπροστά. Ωστόσο, με σχεδόν αψεγάδιαστη τέταρτη περίοδο ήρθε η πολυπόθητη νίκη, που ήταν η 4η σε 5 αναμετρήσεις για τους δευτεραθλητές Ελλάδος, οι οποίοι επιδιώκουν το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην βαθμολογία εν όψει της τελικής φάσης που θα λάβει χώρα στην Πάτρα. Για τους νικητές ξεχώρισε ο Βάλμπεργκ που πέτυχε 22 πόντους και είχε εντυπωσιακή στατιστική, ενώ άξιοι συμπαραστάτες ήταν οι Πλώτας, Γεωργίου και Καναβός. Από την άλλη, ο Κορκοντζέλος πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και λίγο έλειψε να κερδίσει μόνος του την ομάδα του Ανδρέα Μελιγδή.
Το παιχνίδι ήταν άκρως ανταγωνιστικό στο ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκοράρισμα, χωρίς να μπορεί καμία να πάρει διαφορά μεγαλύτερη του ενός καλαθιού. Οι γηπεδούχοι είχαν στα πρώτα λεπτά ως σημείο αναφοράς τον Παύλο Χατζή, ο οποίος σκόραρε 8 πόντους στο Α’ δεκάλεπτο, την ώρα που οι «Προμηθείς» είχαν μεγαλύτερη πολυφωνία, με τους Βάλμπεργκ και Πλώτα να ηγούνται στο επιθετικό κομμάτι. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε τελικά με την Πατρινή ομάδα στο +2 (16-18). Παρόμοια ήταν η εικόνα του ματς ως τα μισά της δεύτερης περιόδου. Εκεί, ο Προμηθέας με ένα σερί 8-0 μετέτρεψε το εις βάρος του 19-18 σε 19-26, φτάνοντας για πρώτη φορά στο +7. Η Αθηναϊκή ομάδα αντέδρασε και με Κορκοντζέλο και Αναστασόπουλο να δίνουν βοήθειες στο σκοράρισμα έφτασαν ξανά σε απόσταση αναπνοής (28-30 στο 18′). Σε εκείνο το σημείο, ο Γεωργίου πήρε τα σκυτάλη για τον Προμηθέα και ένα δικό του 5-0 έστειλε ξανά τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (28-35). Τελικά το ημίχρονο έκλεισε με τους «Αχαιούς» στο +5 (30-35).

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Δούκας παρουσίασε μια πολύ καλύτερη εικόνα, σε αντίθεση με τον Προμηθέα που έχασε το καθαρό μυαλό του και υπέπεσε σε αρκετά λάθη, ενώ επέτρεψε και πολλά εύκολα καλάθια στον αντίπαλο. Αρχικά, με ένα σερί 8-0 η Αθηναϊκή ομάδα μείωσε σε 38-39 από 30-39. Το σερί αυτό διέκοψε προσωρινά ο Βάλμπεργκ με γκολ- φάουλ (38-42 στο 26′), όμως οι γηπεδούχοι με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κορκοντζέλο συνέχισαν να έχουν καλό μομέντουμ, ανέτρεψαν το παιχνίδι και έκλεισαν προηγούμενοι την τρίτη περίοδο (48-47). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Πατρινοί μπήκαν πάρα πολύ δυνατά, αποφασισμένοι να πάρουν ξανά τα ηνία στο ματς και το κατάφεραν, χάρη στην επιθετική αφύπνιση του Πλώτα και την μοναδική…παράσταση του Βάλμπεργκ, ο οποίος σκόραρε από παντού. Στην αντίπερα όχθη, Χατζής και Κορκοντζέλος προσπαθούσαν να κρατήσουν όρθιο τον Δούκα (57-63 στο 36′). Με δύσκολο καλάθι του Καναβού με hook, οι «Αχαιοί» επέστρεψαν μετά από ώρα στο +8 (57-65 στο 37′), όμως το νέο τρίποντο και ένα ανάποδο lay up του Κορκοντζέλου αναπτέρωσαν τις ελπίδες του Δούκα (62-65 στο 38′). Τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό, εκεί που ο Καναβός με ένα «ψυχρό» σουτ από τα 6 μέτρα έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης στους Πατρινούς (64-69 29” πριν το τέλος). Οι γηπεδούχοι δεν είχαν απαντήσεις και έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον Προμηθέα να παίρνει, διά πυρός και σιδήρου, μια μεγάλη νίκη (64-69).

Τα 10λεπτα: 16-18, 30-35 (ημ.), 48-47, 64-69.