Εκτός Γουίμπλεντον ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έφτασε μια ανάσα από τα προημιτελικά μετά από πολύ δύσκολο πρόγραμμα

Δεν τα κατάφερε απέναντι στον Κρίστοφερ Γιούμπανκς ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο κορυφαίος Eλληνας τενίστας ηττήθηκε 3-2 σετ (3-6, 7-6(7-4), 3-6, 6-4, 6-4) από τον Αμερικανό και αποχαιρέτησε το Wimbledon στη φάση των «16».
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έφτασε μια ανάσα από τα προημιτελικά μετά από πολύ δύσκολο πρόγραμμα, αφού οι διακοπές των παιχνιδιών και οι υποχρεώσεις του στο διπλό τον ανάγκασαν να βρίσκεται στα court για επτά σερί μέρες.
Το πέμπτο σετ ξεκίνησε στραβά για τον Ελληνα τενίστα. Μετά από τεράστια μάχη ο Γιούμπανκς ξεκίνησε με break και κράτησε το προβάδισμα ως το 3-2 με ευκολία.

Ο Τσιτσιπάς βρήκε απαντήσεις και ισοφάρισε σε 3-3, όμως ο Αμερικανός πίεσε πολύ και το πήρε πίσω, ξεφεύγοντας με 4-3. Με την πλάτη, πλέον, στον τοίχο, ο Ελληνας τενίστας μείωσε σε 5-4 και είχε δύο ευκαιρίες για break στο καθοριστικό δέκατο game, όμως ο Γιούμπανκς με ψυχραιμία τον σταμάτησε και πήρε το παιχνίδι.

Ο Γιούμπανκς επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση, πανηγυρίζοντας την ένατη σερί νίκη του στο γρασίδι και την πρώτη του νίκη απέναντι σε παίκτη του Top-5.
Στη συνέχεια θα αντιμετωπίσει τον Ντανίλ Μεντβέντεφ, ο οποίος προκρίθηκε ξεκούραστα, καθώς αποσύρθηκε από το μεταξύ τους παιχνίδι ο Γίρι Λεχέτσκα λόγω τραυματισμού.