Ελλάδα – Καναδάς 19-10: Nίκη και 7η θέση για την Εθνική πόλο γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Με νίκη γοήτρου ολοκλήρωσε η εθνική υδατοσφαίρισης γυναικών την πρώτη συμμετοχή της σε Ολυμπιακούς Αγώνες μετά από 16 χρόνια.

7η

Η Εθνική ομάδα πόλο γυναικών επικράτησε 19-10 του Καναδά και κατέκτησε την 7η θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024.

Συγκεκριμένα, με νίκη γοήτρου ολοκλήρωσε η εθνική υδατοσφαίρισης γυναικών την πρώτη συμμετοχή της σε Ολυμπιακούς Αγώνες μετά από 16 χρόνια. Η ελληνική ομάδα επικράτησε 19-10 του Καναδά και κατετάγη 7η στη διοργάνωση του Παρισιού, όπου κυνήγησε την υπέρβαση, χωρίς να τα καταφέρει.

Η Ελενα Ξενάκη έκανε… θραύση στα 2μ., με δύο γκολ και δύο κερδισμένα πέναλτι (στο πρώτο εκ των οποίων αστόχησε η Βάσω Πλευρίτου) στα πρώτα 11 λεπτά, αλλά χρειάστηκε να ανέβουν και άλλες παίκτριες, προκειμένου η εθνική να πετύχει ένα σερί 3-0 και να ξεφύγει 7-3. Με δύο αναπάντητα τέρματα στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, ο Καναδάς μείωσε σε 7-5, αλλά η ελληνική ομάδα διατήρησε τον έλεγχο. Μετά το 9-7, στα μισά της τρίτης περιόδου, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα «έτρεξε» σερί 5-0 και μετέτρεψε το υπόλοιπο του αγώνα σε τυπική διαδικασία.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 5-3, 5-2, 7-3

Η εθνική είχε 6/10 με παίκτρια παραπάνω, 1/2 πέναλτι, 6 γκολ από την περιφέρεια, 3 από θέση φουνταριστού, 1 στην κόντρα και 2 με μπάσιμο.

Ο Καναδάς είχε 5/12 με παίκτρια παραπάνω, 1/1 πέναλτι, 1 γκολ από την περιφέρεια και 3 από θέση φουνταριστού.