Επικός θρύλος του Ολυμπιακού, 6-1 και πρόκριση! ΒΙΝΤΕΟ

Έγραψε ιστορία και διέλυσε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με Ελ Κααμπί, Γιόβετιτς, Ελ Αραμπί, Ποντένσε

Ο Ολυμπιακός ήταν από μέταλλο και ατσάλι σε μία κορυφαία ευρωπαϊκή βραδιά. Η ήττα με 4-1 στον πρώτο αγώνα έμοιαζε μη αναστρέψιμη, όμως οι ερυθρόλευκοι τα έδωσαν όλα και με θρυλική εμφάνιση βγαλμένη από όνειρο διέλυσαν με 6-1 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στην παράταση και προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Conference League.

Το πρώτο μέρος ήταν τρελό για τον Ολυμπιακό. Ο Ποντένσε άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό, με τον Φορτούνη στο 36′ να διπλασιάζει τα τέρματα των ερυθρόλευκων στην αντεπίθεση. Ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί στο 45+3′ έφερε την απόλυτη ισορροπία στο συνολικό σκορ, κάνοντας το 3-0.

Ο Ζαχάβι στο 57ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι έδωσε ξανά σκορ πρόκρισης στους Ισραηλινούς. Όμως, ο Ελ Κααμπί με ένα απίστευτο ψαλίδι στο 65′ έκανε το 4-1 για τον Ολυμπιακό, ισοφαρίζοντας ξανά το σκορ του πρώτου ματς. Στις καθυστερήσεις ο Γιόβετιτς είχε τεράστια ευκαιρία για το 5-1, όμως αστόχησε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός πέταξε στα ουράνια και στην απευθείας πρόκριση στο 93′ με τον Γιόβετιτς έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κώστα Φορτούνη. Ο Ελ Αραμπί έβαλε την σφραγίδα του και στο 103′ “κλείδωσε” θριαμβευτικά το “εισιτήριο” για τα προημιτελικά.

Η κλήρωση θα διεξαχθεί την Παρασκευή στις 15:00 στη Νιόν της Ελβετίας, όπου θα αναδειχθούν τόσο τα ζευγάρια των προημιτελικών, όσο και οι διασταυρώσεις σε ημιτελικά και τελικό που θα διεξαχθεί στην OPAP Arena.

Οι πιθανοί αντίπαλοι στα προημιτελικά: Φενέρμπαχτσε, Φιορεντίνα, Πλζεν, Άστον Βίλα, Μπριζ, Λιλ, ΠΑΟΚ

Το ματς

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά από τα πρώτα κιόλας λεπτά, ξέροντας πως έχει να καλύψει διαφορά τριών τερμάτων. Στο 9ο λεπτό προειδοποίησε με σουτ του Όρτα, το οποίο έφυγε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα ήρθε και το 1-0 των ερυθρόλευκων. Ο Φορτούνης έκλεψε την μπάλα μοίρασε στα αριστερά στον Ποντένσε, ο οποίος ντρίμπλαρε και πλάσαρε. Η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και μπήκε στα δίχτυα.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ στη συνέχεια έχασε και τον πολύτιμο Μίλσον, με τον Μπίτον να περνάει στη θέση του στο 14ο λεπτό. Στο 25′ οι Πειραιώτες έχασαν ανεπανάληπτη ευκαιρία. Ο Ποντένσε τροφοδότησε τον Ορτέγκα στα αριστερά εκείνος γέμισε στην περιοχή, ο Ελ Κααμπί σούταρε από κοντά και ο κίπερ της Μακάμπι απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

&

Στο 36′ ο Ολυμπιακός πέτυχε και δεύτερο τέρμα πιέζοντας ακόμη την Μακάμπι Τελ Αβίβ. Ο Ποντένσε έκλεψε την μπάλα πέταξε αμέσως την μπάλα στον Φορτούνη, ο οποίος έτρεξε από τη μεσαία γραμμή, πάτησε περιοχή και πλάσαρε για το 2-0.

Ο κλοιός έσφιγγε γύρω από την Μακάμπι Τελ Αβίβ, με τους Πειραιώτες να έχουν την κατοχή και να ψάχνουν και τρίτο τέρμα, το οποίο εν τέλει πέτυχαν πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα. Ο Ποντένσε από τα αριστερά πάτησε στην περιοχή, έκανε το γέμισμα στο δεύτερο δοκάρι και ο Ελ Κααμπί με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια έχοντας ισοφαρίσει το συνολικό σκορ, με τους ερυθρόλευκους να είναι καταιγιστικοί κάνοντας ένα πάρα πολύ μεγάλο comeback.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά και στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του έπεφταν με μεγάλη αυταπάρνηση πάνω στον αντίπαλο, πίεζαν ψηλά και έψαχναν τρόπο να κλέψουν την μπάλα. Ο ρυθμός κοντρολαρίστηκε όσο κυλούσαν τα λεπτά. Στο 56ο λεπτό σε μία από τις λίγες στιγμές που οι Ισραηλινοί μπήκαν επικίνδυνα στην ερυθρόλευκοι περιοχή κέρδισαν πέναλτι. Ο Κανισόβσκι ελίχθηκε, ο Ρέτσος τον βρήκε χαμηλά και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα.

Ο Ζαχάβι εκτέλεσε, στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά πλευρά, ο Τζολάκης έπεσε στα αριστερά και μείωσε σε 3-1 η Μακάμπι στο 57ο λεπτό. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έδειχνε να ανεβάζει την απόδοσή της, όμως υπολόγιζε χωρίς τον Ελ Κααμπί, ο οποίος ζωγράφισε με ένα γκολ – ποίημα. Στο 65ο λεπτό ο Ορτέγκα έκανε το γέμισμα από τα αριστερά και ο Μαροκινός στράικερ με ένα υπέροχο ψαλίδι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Ολυμπιακός άρχισε πάλι να παίρνει την πρωτοβουλία. Στο 67′ ξεχύθηκε στην αντεπίθεση, ο Ποντένσε βρήκε χώρο, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Πέρα από μία ευκαιρία με τον Πέρετς, ο Ολυμπιακός είχε το πάνω χέρι και έψαξε και το πέμπτο γκολ.

Στο 90+6′ οι Πειραιώτες είχαν σπουδαία ευκαιρία. Ο Ελ Αραμπί έδωσε στον Γιόβετιτς ο οποίος βγήκε τετ α τετ έκανε και το πλασέ με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της Μακάμπι. Στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, μία κεφαλιά του Γιόβετιτς μετά από εκτέλεση κόρνερ πέρασε άουτ. Έτσι, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί ο Ολυμπιακός εξασφάλισε την απευθείας πρόκριση. Εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά του Φορτούνη οι Ρέτσος-Γιόβετιτς ήταν στο πρώτο δοκάρι σε μια προσπάθεια με τακουνάκι να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Μαυροβούνιος φορ έγινε ξανά αποδέκτης της μπάλας, έκανε το σουτ και την έστειλε στα δίχτυα για το 5-1 των ερυθρόλευκων.

Ο Ολυμπιακός δεν σταματούσε πουθενά και ολοκλήρωσε το έπος του στο 103′. Τρομερή μπαλιά προς τον Μασούρα που μπήκε στην περιοχή, πέρασε τον Μισπάτι και γύρισε τη μπάλα προς τον Ελ Αραμπί ο οποίος σε κενή εστία την έστειλε στα δίχτυα για το 6-1 των ερυθρόλευκων.

Οι Πειραιώτες θα μπορούσαν να έχουν πετύχει και έβδομο γκολ, με τον Αραμπί να χορεύει την άμυνα της Μακάμπι και τον τερματοφύλακα. Ωστόσο, το γκολ δεν μέτρησε για οφσάιντ στην αρχή της φάσης.