Eθνική Ελπίδων: Ηττήθηκε από την Πορτογαλία και έμεινε εκτός συνέχειας

Στην πρώτη θέση οι Πορτογάλοι, η Ισλανδία κατέλαβε τη δεύτερη θέση και θα διεκδικήσει την πρόκριση μέσω των αγώνων μπαράζ

Η Εθνική Ελπίδων ηττήθηκε 2-1 από την Πορτογαλία στο Estádio Cidade de Barcelos για τη 10η και τελευταία αγωνιστική του 4ου προκριματικού ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2023 και έμεινε εκτός συνέχειας, καθώς η Ισλανδία νίκησε 5-0 την Κύπρο και κατέκτησε τη δεύτερη θέση. Η Ελλάδα έμεινε τρίτη και εκτός μπαράζ.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου της αναμέτρησης, στο 480 λεπτό οι Ίβηρες πήραν προβάδισμα στο σκορ με κεφαλιά του Πάουλο Μπερνάρντο μετά από ασίστ του Ζοάο Μάριο. Στο 56ο λεπτό οι Πορτογάλοι σημείωσαν και δεύτερο γκολ, με σουτ του Γκονζάλο Ράμος μετά από δημιουργία του Φάμπιο Σίλβα.

Η Εθνική Ομάδα μείωσε σε 2-1 με σκόρερ τον Γιώργο Κούτσια ύστερα από ασίστ του Κίτσου, αλλά στα υπολοιπόμενα λεπτά δεν μπόρεσε να βρεί το πολυπόθητο γκολ της ισοφάρισης που θα της χάριζε την πρόκριση στα μπαράζ της διοργάνωσης.

Με την ολοκλήρωση της προκριματικής φάσης, η Πορτογαλία κατέκτησε την πρώτη θέση και πήρε την απευθείας πρόκριση στην τελική φάση, ενώ η Ισλανδία που κατέλαβε τη δεύτερη θέση θα διεκδικήσει την πρόκριση μέσω των αγώνων μπαράζ.

Πορτογαλία (R. Jorge): Σόαρες (GK), Ντιαλό, Ινάσιο, Ντάντας, Μπερνάρντο, Ζοάο Μάριο (81΄Κονσεισάο), Ταβάρες, Σόουζα (68΄Φερέιρα), Ράμος (Αραούζο), Σίλβα (68′ Ολιβέιρα), Αλμέιδα (75′ Ντα Κόστα).

Ελλάδα (Γ. Σίμος) : Ταλιχμανίδης (GK), Λυρατζής, Διαμαντής, Αντζουλάς, Μιχελής, Ζαγαρίτης (85′ Κίτσος), Μπότος, Κουτσουπιάς (73΄Λιάσος), Κανελλόπουλος (85′ Χριστόπουλος), Σουρλής (61′ Κουρφαλίδης), Κοσίδης (85′ Κούτσιας).

Κίτρινες: – / 52′ Κουτσουπιάς

Διαιτητής: David Coote

Πατήστε ΕΔΩ για να δείτε την τελική βαθμολογία και τα αποτελέσματα του 4ου ομίλου.