Ετοιμη για EURO η Εθνική σκόρπισε το Καζακστάν (5-0)

Με μια ονειρική εμφάνιση στο α’ ημίχρονο, η Εθνική μας ομάδα συνέτριψε με 5-0 το Καζακστάν στην κατάμεστη OPAP Arena και την ερχόμενη Τρίτη θα παίξει την πρόκρισή της στο EURO με τη Γεωργία στην Τιφλίδα (19.00).
Η Εθνική πέτυχε τέσσερα γκολ στο α’ ημίχρονο, καθώς μπήκε πολύ δυνατά, ήταν αποτελεσματική και δεν απειλήθηκε καθόλου από τους φιλοξενούμενους που τα έχασαν από το εκπληκτικό ξεκίνημα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος.
To β’ ημίχρονο ήταν καθαρά διαδικαστικό και ήταν θέμα διαχείρισης για την Εθνική, που έκανε και συντήρηση δυνάμεων ενόψει του τελικού.

Ο Μπακασέτας άνοιξε το σκορ στο 9’ με πέναλτι που κέρδισε ο Πέλκας, ο οποίος βρήκε δίχτυα στο 15’. Τα άλλα δύο τέρματα σημείωσαν Ιωαννίδης (37’) και Κουρμπέλης (40’). Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 85′ ο Ταπάλοφ με αυτογκόλ.
ΕΛΛΑΔΑ (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος – Μπάλντοκ (67′ Ρότα), Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος (46′ Χατζηδιάκος), Τσιμίκας – Κουρμπέλης, Μάνταλος, Μπακασέτας (74′ Μπουχαλάκης) – Μασούρας, Πέλκας (63′ Γιακουμάκης), Ιωαννίδης (63′ Κωνσταντέλιας).
ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ (Μαγκόμεντ Αντίεφ): Σάτσκι – Καΐροφ (46′ Ταπάλοφ), Μπιστρόφ, Μαρότσκιν, Γερλάνοφ, Βορογκόφσκι – Τσεσνόκοφ (67′ Ζούεφ), Μπεϊσεμπέκοφ, Ζαϊντουντίνοφ, Αστάνοφ (46′ Οράζοφ) – Σαμορόντοφ (77′ Αϊμπέντοφ).
Στον άλλο ημιτελικό των playoffs του Euro 2024 η Γεωργία επικράτησε 2-0 του Λουξεμβούργου στην Τιφλίδα.

Στο 40′ ο Ζιβζιβάτζε άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους που ήταν καλύτεροι. Στο 53′ ακυρώθηκε γκολ του Ζέρσον Ροντρίγκες μέσω VAR για το Λουξεμβούργο και σα να μην έφτανε αυτό για τους φιλοξενούμενους, στο 58′ έμειναν και με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μαξίμ Σανό.
Η Γεωργία εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και αφού πρώτα είχε δοκάρι στο 58′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λεβάν Σενγκέλια του Παναιτωλικού, στο 63′ έφτασε τελικά στο 2-0. Ο Σενγκέλια έβγαλε αυτή τη φορά την ασίστ και ο Μπουντού Ζιβζιβάτζε σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο παιχνίδι.