EURO: Η Σλοβακία την έκπληξη, 2-1 την Πολωνία

Η Σλοβακία έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκριση στους «16»

EURO: Η Σλοβακία την έκπληξη, 2-1 την Πολωνία Με γκολ του Σκρίνιαρ διαμορφώθηκε το τελικό 2-1 υπέρ της Σλοβακίας στο παιχνίδι με την Πολωνία

Την έκπληξη έκανε η Σλοβακία και επικράτησε 2-1 της Πολωνίας στην Gazprom Arena για την 1η αγωνιστική του πέμπτου Ομίλου του Euro και πήρε σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

Μάλιστα μόλις στο 18′ ήρθε το γκολ για τους Σλοβάκους, με τον Μακ να σουτάρει δυνατά η μπάλα να τραντάζει το δοκάρι του Σέζνι να βρίσκει στην πλάτη του και να καταλήγει στα δίχτυα!
Στην επανάληψη οι Πολωνοί μπήκαν πολύ δυνατά και κατάφεραν να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης, 21 δευτερόλεπτα μετά από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Λινέτι.

Τότε ο Ρίμπους μπήκε ωραία από τα αριστερά, τροφοδότησε τον Λινέτι στη μικρή περιοχή και αυτός αν και δεν βρήκε γεμάτα την μπάλα, κατάφερε να νικήσει τον Ντουμπράβκα και να φέρει το παιχνίδι στα ίσια.

Ομως στο 62′ οι Πολωνοί έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Κριχόβιακ με δεύτερη κίτρινη. Ετσι με αριθμητικό πλεονέκτημα   η Σλοβακία έκανε το 2-1. Συγκεκριμένα στο 69′ ο Μακ εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά και ο Σκρίνιαρ, αφού στόπαρε την μπάλα έπειτα από κεφαλιά συμπαίκτη του στο πρώτο δοκάρι, γύρισε ωραία το κορμί του και με ωραίο τελείωμα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
ΠΟΛΩΝΙΑ: Σέζνι, Μπερεσίνσκι, Γκλικ, Μπέντναρεκ, Ρίμπους, Λινέτι, Κριχόβιακ, Κλιχ, Γιόσβλακ, Λεβαντόβσκι, Ζιελίνσκι

ΣΛΟΒΑΚΙΑ Ντουμπράβκα, Πέκαρικ, Σάτκα, Σκρίνιαρ, Χουμπότσαν, Χασάσλιν, Κούτσκα, Χρομάντα, Μακ, Χάμσικ, Ντούντα