Euro: Με Μπέιλ η Ουαλία 2-0 την Τουρκία

Αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στους «16» για τους νικητές

BEIL Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Γκάρεθ Μπέιλ

Με τον Γκάρεθ Μπέιλ να χάνει πέναλτι, αλλά να είναι κορυφαίος του αγώνα στο Μπακού υπό το βλέμμα του Ερντογάν, η Ουαλία νίκησε 2-0 την Τουρκίαςκαι αγκάλιασε την πρόκριση στους «16».
Συγκεκριμένα ο Μπέιλ δημιούργησε το γκολ για τους «Δράκους». Στο 42ο λεπτό ο σταρ της Τότεναμ μοίρασε μαγικά στον Ράμσεϊ, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ έδωσε το προβάδισμα. Tο εντυπωσιακό είναι πως έχει συμμετοχή στο 50% των γκολ της Ουαλίας σε ΕURO (2 γκολ, 4 ασίστ).

Στο 60  ο Γκάρεθ Μπέιλ με υπέροχη ατομική ενέργεια κέρδισε πέναλτι! Ωστόσο, η εκτέλεση ήταν κάκιστη, με την Τουρκία να μένει ζωντανή! Ηταν το πρώτο… άουτ τα τελευταία 21 χρόνια σε ΕURO (σε κανονική διάρκεια), αφού το τελευταίο ήταν του Ραούλ το 2000 (κόντρα στη Γαλλία). Ο αρχηγός των Ουαλών θα μπορούσε στην επόμενη φάση να πάρει την εκδίκησή του, αλλά από το λάθος του Τσελίκ έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στις καθυστερήσεις, ο Ουίλσον έχασε μοναδική ευκαιρία για να «καθαρίσει» το ματς, αλλά ο Μπέιλ φρόντισε τρία λεπτά αργότερα να πάρει… εκδίκηση. Μαγική ενέργεια, υπέροχη ασίστ και ο Ρόμπερτς διαμόρφωσε το  τελικό 2-0.

Τουρκία: Τσακίρ, Τσελίκ, Αϊχάν, Σογιουντσού, Μέρας (72′ Μουλντούρ), Γιοκουσλού (46′ Ντεμιράλ), Τουφάν (46′ Γιαζίτζι), Κάραμαν (75′ Ντερβίσογλου), Τσαλχάνογλου, Ουντέρ (83′ Καβετσί), Γιλμάζ

Ουαλία: Γουόρντ, Ρόμπερτς, Μέφαμ, Ρόντον, Ντέιβις, Άλεν (72′ Αμπαντού), Μορέλ, Μπέιλ, Ράμσεϊ (84′ Γουίλσον), Τζέιμς, Μουρ