H Εθνική Παίδων με Πατρινά γκολ νίκησε και πήρε την πρόκριση στους «8»

Παρά το κακό ξεκίνημα η Εθνική ομάδα πόλο Παίδων κάνοντας την ανατροπή νίκησε σήμερα με 11-9 τη Σερβία, στην Ποντογκόριτσα και πήρε την πρόκριση για τους «8» της Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Πλέον, την Παρασκευή 14 του μηνός (στις 20:00 ώρα Ελλάδας) θα παίξει στον προημιτελικό με την τρίτη ομάδα του α’ ομίλου (Μαυροβούνιο ή Ισπανία ή Ιταλία).

Η μεγάλη ανατροπή ήρθε με πατρινά γκολ, καθώς και οι τρεις παίκτες του ΝΟΠ, οι Αγγελόπουλος, Λαμπάτος, Κρεμανταλάς είχαν ουσιαστική συμβολή στη νίκη.

Ο Αγγελόπουλος πέτυχε 4 γκολ και ο 2 Λαμπάτος ενώ βοήθησε πολύ και ο Κρεμανταλάς σε όλους τους τομείς.

Το κρίσιμο σημείο για τη νίκη ήταν στο ημίχρονο  όταν η Εθνική ομάδα ήταν πίσω με 6-3, αλλά κάνοντας καταπληκτική εμφάνιση, έκανε αντεπίθεση και με τρία γκολ διαμόρφωσε το 8-6 που ήταν το σκορ στο τέλος της γ΄ περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο οι Σέρβοι με δύο γρήγορα γκολ ισοφάρισαν σε 8-8 στα 5,5 λεπτά πριν το τέλος, όμως η ελληνική ομάδα δεν πτοήθηκε και δείχνοντας ψυχραιμία νίκησε με 11-9 χάρη στο γκολ του Λαμπάτου.

Τα 8λεπτα: 1-5,4-6,8-6,11-9.

ΕΛΛΑΔΑ(Φώντας Λεμπέσης): Μπερδές, Αγγελόπουλος 4, Κρεμανταλάς, Ζουζούνης, Λεωνιδάκης, Λαμπάτος 2, Χατζής 2, Μαρσέλλος, Πατσιλινάκος, Ράπτης, Σάρρος 3, Καρατζάς, Πιμπλής.

ΣΕΡΒΙΑ: Νέσκοβιτς 3, Βασίλιεβιτς 2, Ραχπέιμα 2, Ουρόσεβιτς 1, Παύλοβιτς 1.

Διαιτητές: Έρτσε (Ουγγαρία), Καρμινιάνι (Ιταλία)