Η Αχαγιά ΄82 άλωσε το Αίγιο, νίκησε 65-58 τον Αστέρα Τέμενης – Βίντεο

Η Αχαγιά ΄82 πήρε το ντέρμπι της National League 2 με τον Αστέρας Τέμενης, καθώς επικράτησε μέσα στο δημοτικό κλειστό γυμναστήριο του Αιγίου.

Η Αχαγιά ΄82 άλωσε το Αίγιο, νίκησε 65-58 τον Αστέρα Τέμενης - Βίντεο Η Αχαγιά ΄82 νίκησε τον Αστέρα Τέμενης στο ντέρμπι της National League 2

Η Αχαγιά ΄82 απέδρασε με τεράστιο διπλό από το Αίγιο, καθώς επικράτησε με 65-58 επί του Αστέρα Τέμενης στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της φετινής National League 2. Διαιτητές: Κανελλόπουλος-Καμήτσος-Θεοδοσόπουλος. Τα 10λεπτα: 19-23, 33-40 (ημ.), 50-52, 58-65.

ΑΣΤΕΡΑΣ (Ξενούλης): Πέτροβιτς 19 (1), Βουρνάς 12, Γκάτζιος 13, Τσουλέας 5 (1), Σταθακόπουλος 4, Σακελλαρόπουλος 2, Καραγγελής 3 (1), Δούβος.

ΑΧΑΓΙΑ ΄82 (Ελευθεριάδης): Οικονομόπουλος 21 (3), Χονδρόπουλος 14 (3), Ντόκιτς 7 (1), Λυμπέρης 6 (2), Τσακίρης 1, Ιωάννου 7 (1), Ταρναρής 1, Τόκας 6 (2), Κανελλάκης 2.

Ο προπονητής του Αστέρα Τέμενης Αρης Ξενούλης δήλωσε τα εξής αμέσως μετά το τέλος του αγώνα: «Συγχαρητήρια στην ομάδα της Αχαγιάς ΄82 για τη δίκαιη νίκη της. Κάναμε το χειρότερο – αμυντικά – παιχνίδι μας στο α΄ ημίχρονο – δεχόμενοι 40 πόντους. Στο β΄ ημίχρονο αντιδράσαμε, σκληρύναμε την άμυνά μας, ισορροπήσαμε το παιχνίδι, περάσαμε και μπροστά, όμως η έλλειψη καθαρού μυαλού στο τελευταίο τρίλεπτο, μας οδήγησε σε κακές επιλογές. Η Αχαγιά ΄82 πέτυχε μεγάλα σουτ στο τέλος, σε αντίθεση με μας που ήμασταν πολύ άστοχοι στα ελεύθερα περιφερειακά σουτ που μας έδωσαν. Το ότι είμαστε ανταγωνιστικοί και διεκδικούμε τη νίκη σε κάθε αγώνα και ιδιαίτερα απέναντι σε ομάδες όπως η Αχαγιά ΄82 που διεκδικεί το πρωτάθλημα και σχεδιάστηκε γι΄ αυτό, δείχνει ότι βρισκόμαστε σε καλό δρόμο. Συνεχίζουμε, κοιτάμε μπροστά στα επόμενα παιχνίδια».