Η Αχαγιά ΄82 πήρε τον τελικό και συνεχίζει να αναπνέει – Φωτογραφίες

Ζωντανή στη μάχη της παραμονής στη Β΄ Εθνική μπάσκετ παραμένει η Αχαγιά ΄82, μετά την πολύ σημαντική νίκη που πέτυχε στο παιχνίδι με αντίπαλο τα Φανάρια Νάξου.

Η Αχαγιά ΄82 πήρε τον τελικό και συνεχίζει να αναπνέει - Φωτογραφίες Η Αχαγιά ΄82 νίκησε και παραμένει ζωντανή

Το έκτακτο πρωινό ξύπνημα δεν επηρέασε την Αχαγιά ΄82. Η ομάδα του Θοδωρή Λιόνα επιβλήθηκε των Φαναριών Νάξου με 75-64, σε ένα παιχνίδι που άρχισε στις 11.30π.μ. και άνοιξε το κυριακάτικο πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Β’ Εθνικής.

Οι Καφέζας (21 πόντοι) και Λυμπέρης (17 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Αχαγιάς ΄82, η οποία επέστρεψε στις νίκες ύστερα από 3 διαδοχικές ήττες. Ο Μιλεντίγιεβιτς (15 πόντοι) ήταν ο κορυφαίος από τη μεριά των Φαναριών, που υπέστησαν την 3η συνεχόμενη ήττα τους στο πρωτάθλημα. Τα Φανάρια προηγήθηκαν 10-16 στο 6’, ωστόσο οι γηπεδούχοι πήραν γρήγορα τα ηνία, έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο με το προβάδισμα (27-23) και είχαν σταθερά το προβάδισμα από εκεί και πέρα, ολοκληρώνοντας το 1ο ημίχρονο με διαφορά επτά πόντων (48-41).

Οι Ναξιώτες ισοφάρισαν το σκορ στο 26΄ (52-52) και οι δύο ομάδες μπήκαν στην 4η περίοδο ισόπαλες (56-56), αλλά ένα ξέσπασμα της Αχαγιάς ΄82 έκανε τη διαφορά. Η αχαϊκή ομάδα «έτρεξε» ένα επιμέρους 12-2 στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου, ξέφυγε με 68-58 στο 35΄ και δεν απειλήθηκε ξανά μέχρι τέλους.

Ο προπονητής της Αχαγιάς ΄82 Θανάσης Λιόνας δήλωσε τα εξής αμέσως μετά το τέλος της αναμέτρησης: «Ηταν μια νίκη που μας βάζει γερά στο παιχνίδι της παραμονής. Εγινε ένα πολύ σημαντικό βήμα απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας. Δίνω πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου γιατί ανταποκρίθηκαν στην πίεση και στην κρισιμότητα του παιχνιδιού. Τα έδωσαν όλα όπως φαίνεται και από την άμυνα που παίξαμε. Είμαι υπερήφανος. Προχωράμε, χρειαζόμαστε κι άλλες νίκες».

Διαιτητές: Στρέμπας-Κιουλάφας-Κούλης. Τα 10λεπτα: 27-23, 48-41 (ημ.), 56-56, 75-64.

ΑΧΑΓΙΑ ΄82 (Λιόνας): Καφέζας 21 (4), Νεόφυτος, Καλογιάννης 3 (1), Φραντζής 5 (1), Ανδρ. Οικονομόπουλος 12 (1), Τάρναρης 3 (1), Δαβάνης 14 (1), Λυμπέρης 17 (4).
ΦΑΝΑΡΙΑ (Τσαουσίδης): Πολίτης 9 (3), Μιλεντίγιεβιτς 15 (3), Παπάδης 6, Ψαρόπουλος 10, Μάκαρης 6, Προδρόμου 10 (2), Κατσουλάκος, Χάρος, Αναγνωστόπουλος 8.

Η Αχαγιά ΄82 πήρε τον τελικό και συνεχίζει να αναπνέει - Φωτογραφίες Η Αχαγιά ΄82 πήρε τον τελικό και συνεχίζει να αναπνέει - Φωτογραφίες Η Αχαγιά ΄82 πήρε τον τελικό και συνεχίζει να αναπνέει - Φωτογραφίες Η Αχαγιά ΄82 πήρε τον τελικό και συνεχίζει να αναπνέει - Φωτογραφίες Η Αχαγιά ΄82 πήρε τον τελικό και συνεχίζει να αναπνέει - Φωτογραφίες Η Αχαγιά ΄82 πήρε τον τελικό και συνεχίζει να αναπνέει - Φωτογραφίες Η Αχαγιά ΄82 πήρε τον τελικό και συνεχίζει να αναπνέει - Φωτογραφίες Η Αχαγιά ΄82 πήρε τον τελικό και συνεχίζει να αναπνέει - ΦωτογραφίεςΗ Αχαγιά ΄82 πήρε τον τελικό και συνεχίζει να αναπνέει - Φωτογραφίες