Η Αχαϊκή λύτρωση στο 93΄!

Η Αχαϊκή νίκησε με 2-1 το Διαβολίτσι με κεφαλιά του Πυρρή στο 93΄ σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με γκολ, φάσεις και ανατροπές. Οι «κιτρινόμαυροι» είναι ζωντανοί στη μάχη της παραμονής, αρκεί να κερδίσει η ίδια στη Ζάκυνθο και να επικρατήσει ταυτόχρονα (ή να φέρει «Χ») ο Διαγόρας στο Διαβολίτσι.
Σε ό,τι αφορά το σημερινό παιχνίδι, το Διαβολίτσι προηγήθηκε με τον Μουλιάτο στο 55΄, όμως οι γηπεδούχοι έλεγχαν απόλυτα τα πράγματα από το 75΄ και μετά, παίζοντας τον αντίπαλό τους στο μισό γήπεδο! Η Αχαϊκή ισοφάρισε αρχικά με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ανδρεόπουλου στο 78΄ (το κέρδισε ο Μπουτσικάκης), ενώ η μεγάλη νίκη ήρθε με την κεφαλιά του Πυρρή στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων (οι φιλοξενούμενοι φώναξαν για οφ-σάιντ) μετά από γέμισμα του Ντούβλη. Να σημειωθεί ότι στο 96΄ αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Πιτσιλής.
Οι συνθέσεις:
ΑΧΑΪΚΗ: Μπακάλης, Ντρέου (71΄ Ντούβλης), Τσίτσαρης (65΄ Πυρρής), Ρίλντι, Μπουτσικάκης, Κουτρούμπας, Μακρόπουλος, Κοτσόκολος, Γεωργόπουλος, Μητρόπουλος, Ανδρεόπουλος.
ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙ: Καπατσώρης, Σίνος, Χόντζα, Πάγια (85΄ Πιτσιλής), Μουλιάτος, Μπαλόπουλος, Τσάτος, Λιόλος, Στραβάκος, Αθανασόπουλος, Ντασίλβας (46΄ Γκελγκέρια).
* Το παιχνίδι θα μεταδοθεί σε μαγνητοσκόπηση τη Δευτέρα (7μ.μ.) από το Lepanto σε περιγραφή Παναγιώτη Μάλλιου.