Η ΑΕ Γλαύκου Εσπερου ΑΟΠΑ πέτυχε την πρώτη νίκη στην ιστορία της – Φωτογραφίες

Η ΑΕ Γλαύκου Εσπερου ΑΟΠΑ ανέβασε στροφές στο β΄ ημίχρονο, έλεγξε πλήρως το παιχνίδι και με ηγέτη τον Χρήστο Αργυρόπουλο έφτασε στην πρώτη νίκη στην ιστορία της.

Η ΑΕ Γλαύκου Εσπερου ΑΟΠΑ πέτυχε την πρώτη νίκη στην ιστορία της - Φωτογραφίες Η ΑΕ Γλαύκου Εσπερου ΑΟΠΑ πέτυχε την πρώτη νίκη στην ιστορία της

Την πρώτη νίκη στην ιστορία της πέτυχε η Αθλητική Ενωση Γλαύκου Εσπερου ΑΟΠΑ, καθώς στην πρώτη της εμφάνιση στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής μπάσκετ επικράτησε με 66-54 επί της Ερμιονίδας.

Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο στο α΄ ημίχρονο, όμως οι γηπεδούχοι έλεγξαν πλήρως τον ρυθμό στην επανάληψη και πήραν μια διψήφια διαφορά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης (54-44), διατηρώντας και διευρύνοντάς την μέχρι το φινάλε.

Παράλληλα, οι γηπεδούχοι αποθεώθηκαν από τους φίλους τους που γέμισαν το κλειστό γυμναστήριο Κρύα Ιτεών και έφυγαν με πολλά χαμόγελα μετά την ιστορική νίκη. Στα αρνητικά του αγώνα ο τραυματισμός του Ροκανά (χτύπησε τη μύτη του στο β΄  ημίχρονο).

Η ΑΕ Γλαύκου Εσπερου ΑΟΠΑ πέτυχε την πρώτη νίκη στην ιστορία της - Φωτογραφίες Η ΑΕ Γλαύκου Εσπερου ΑΟΠΑ πέτυχε την πρώτη νίκη στην ιστορία της - Φωτογραφίες Η ΑΕ Γλαύκου Εσπερου ΑΟΠΑ πέτυχε την πρώτη νίκη στην ιστορία της - Φωτογραφίες Η ΑΕ Γλαύκου Εσπερου ΑΟΠΑ πέτυχε την πρώτη νίκη στην ιστορία της - ΦωτογραφίεςΗ ΑΕ Γλαύκου Εσπερου ΑΟΠΑ πέτυχε την πρώτη νίκη στην ιστορία της - ΦωτογραφίεςΗ ΑΕ Γλαύκου Εσπερου ΑΟΠΑ πέτυχε την πρώτη νίκη στην ιστορία της - Φωτογραφίες

Διαιτητές: Γαραντζιώτης-Δημουλάς. Τα 10λεπτα: 18-18, 34-34 (ημ.), 48-41, 66-54.

ΑΕ ΓΛΑΥΚΟΥ ΕΣΠΕΡΟΥ ΑΟΠΑ (Γκοργκόλης): Σακελλαρόπουλος 7 (1τρ., 8ασ.), Μπόγρης 15, Σταθόπουλος 3 (1), Ροκανάς 3 (1), Κρέμιτς 10 (8ριμπ.), Καραγγελης 2, Αγγελόπουλος 2, Αργυρόπουλος 16, Σταμούλης 5 (1), Θωμόπουλος, Γκουντουβάς 3 (1).

ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ (Καλαϊτζάκης): Πουλής 2, Χονδρόπουλος 8, Τσακίρης 7, Μπινιάρης 2, Κοντογιάννης 18, Ιωάννου 8 (2), Ευστρατίου 6, Λουζης 3.

Η ΑΕ Γλαύκου Εσπερου ΑΟΠΑ πέτυχε την πρώτη νίκη στην ιστορία της - Φωτογραφίες Η ΑΕ Γλαύκου Εσπερου ΑΟΠΑ πέτυχε την πρώτη νίκη στην ιστορία της - Φωτογραφίες Η ΑΕ Γλαύκου Εσπερου ΑΟΠΑ πέτυχε την πρώτη νίκη στην ιστορία της - Φωτογραφίες

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής της ΑΕ Γλαύκου Εσπερου ΑΟΠΑ δήλωσε τα εξής: «Η αρχή κρύβει πάντα εκπλήξεις. Ειδικά για αυτούς που δεν δένουν την απαραίτητη προσοχή. Αυτό ήταν που είπαμε πριν ξεκινήσουμε, ότι μας αρκεί και νίκη με μισό πόντο, ακόμα κι αν δεν παίξουμε καλά. Στο α΄ ημίχρονο βγάλαμε αρκετά καλές συνεργασίες, άλλα ήμασταν άστοχοι, μην μπορώντας να βρούμε τον ρυθμό που θέλαμε. Στο β΄ ημίχρονο η άμυνά μας ήταν εξαιρετική και μπορέσαμε να ξεφύγουμε στο σκορ. Απ το σημείο αυτό και μετά διαχειριστήκαμε το παιχνίδι φτάνοντας στη νίκη σχετικά άνετα. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά».