Η Αταλάντα ισοπέδωσε τη Λεβερκούζεν με τρομερό Λούκμαν!

Η ομαδάρα του Γκασπερίνι σηκωσε την κούπα του Europa League

Αταλάντα

Με τον καυτό Αντεμόλα Λούκμαν να κάνει χατ τρικ, η Αταλάντα πάτησε με 3-0 τη Λεβερκούζεν και κατέκτησε τον τίτλο του Europa League.

Οι Μπεργκαμάσκι ήταν πιο δραστήριοι στα πρώτα λεπτά του τελικού και ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη τους καλή στιγμή.

Στο 12ο λεπτό, ο Ζαπακόστα έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και βρήκε τον Λούκμαν μέσα στην περιοχή, με τον Νιγηριανό να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με ωραίο σουτ.

Οι «ασπιρίνες» είχαν το πρώτο τους σουτ στο 19’, όταν η προσπάθεια του Στάνισιτς κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε πάνω στον Μούσο, με τον Σκαμάκα να απαντά δευτερόλεπτα αργότερα με άστοχο σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής.
Εντέλει στο 26ο λεπτό ήρθε το 2-0, με τον Λούκμαν να ξαναχτυπά! Αυτή τη φορά έκανε… ποδιά στον Τζάκα έξω από την περιοχή και με τρομερό πλασέ έστειλε συστημένη την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κόβαρ!

Αταλάντα-Λεβερκούζεν 3-0: Ισοπέδωσε το αήττητο και πήρε το Europa League

Το αήττητο σερί 51 αγώνων της Λεβερκούζεν έγινε… σμπαράλια στο Δουβλίνο και υπεύθυνος είναι ο Αντεμόλα Λούκμαν!

Ο Νιγηριανός φορ της Αταλάντα ήταν απολαυστικός και με χατ τρικ διαμόρφωσε το εκκωφαντικό 3-0 των Μπεργκαμάσκι ενάντια στις «ασπιρίνες», με την ιταλική ομάδα να κατακτά το Europa League!

Πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο για την ομαδάρα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι, έχασε την ευκαιρία για αήττητο τρεμπλ εκείνη του Τσάμπι Αλόνσο, που πλέον επικεντρώνεται στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας με την Καϊζερσλάουτερν.

Στο 12ο λεπτό, ο Ζαπακόστα έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και βρήκε τον Λούκμαν μέσα στην περιοχή, με τον Νιγηριανό να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με ωραίο σουτ.

Οι «ασπιρίνες» είχαν το πρώτο τους σουτ στο 19’, όταν η προσπάθεια του Στάνισιτς κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε πάνω στον Μούσο, με τον Σκαμάκα να απαντά δευτερόλεπτα αργότερα με άστοχο σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής.

Εντέλει στο 26ο λεπτό ήρθε το 2-0, με τον Λούκμαν να ξαναχτυπά! Αυτή τη φορά έκανε… ποδιά στον Τζάκα έξω από την περιοχή και με τρομερό πλασέ έστειλε συστημένη την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κόβαρ!

Το συρτό σουτ του Σκαμάκα στο 32’ κατέληξε εύκολα στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Ντέα, με τον Γκριμάλδο να χάνει καλή ευκαιρία στο 35’, όταν μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και προσπάθησε ανεπιτυχώς να κρεμάσει τον αντίπαλο γκολκίπερ, που μπλόκαρε εύκολα.

Η προσπάθεια του Ντε Κελετάρε στο 43’ ανάγκασε σε ωραία επέμβαση τον Κόβαρ, με το άστοχο μακρινό σουτ του Τζάκα στις καθυστερήσεις να αποτελεί την τελευταία σημαντική ευκαιρία του πρώτου μέρους.

Οι «ασπιρίνες» ήταν αναγκασμένες να ρισκάρουν στον δεύτερο μέρος και ανέβασαν τις γραμμές τους, ωστόσο δεν μπορούσαν να διασπάσουν την ιταλική άμυνα.
Ένα βολέ του Φρίμπονγκ μέσα από την περιοχή στο 59’ πέρασε πολύ άουτ, με τους Ιταλούς να διατηρούν τον έλεγχο του ματς με άνεση και να φτάνουν εντέλει και σε τρίτο γκολ, ξανά με τον Λούκμαν, που… βομβάρδισε την αντίπαλη εστία με νέα σουτάρα μέσα από την περιοχή στο 75’!

Κάπου εκεί έγινε σαφές πως αυτή τη φορά, δεν υπήρχε επιστροφή για την Μπάγερ αυτή τη φορά…

Κάποια σουτ από Έντερσον (79’), Βιρτς (80’) και Χλόζεκ (90+2’) αποτέλεσαν τις τελευταίες αξιοσημείωτες στιγμές, με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να βρίσκει τους Μπεργκαμάσκι να πανηγυρίζουν έξαλλα την κούπα!

Αταλάντα (Τζ. Γκασπερίνι): Μούσο, Τζιμσίτι, Χίεν, Κολάσινατς (46’ Σκαλβίνι), Ζαπακόστα (84’ Χάτεμπουρ), Έντερσον, Κόπμαϊνερς, Ρουτζέρι (90+1’ Τολόι), Ντε Κετελάρε (56’ Πάσαλιτς), Σκαμάκα (84’ Τουρέ), Λούκμαν.

Λεβερκούζεν (Τσ. Αλόνσο): Κόβαρ, Στάνισιτς (46’ Μπόνιφας), Τα, Ταπσόμπα, Φρίμπονγκ (81’ Τέγια), Τζάκα, Παλάσιος (68’ Άντριχ), Χινκάπιε, Βιρτς (81’ Σικ), Γκριμάλδο (68’ Χλόζεκ), Αντλί.