Η Βραζιλία 4-2 τη Γερμανία με πρωταγωνιστή τον Ριτσάρλισον

Εγινε ο πρώτος παίκτης που αγωνίζεται στην Premier League και πετυχαίνει τρία γκολ σε ματς Ολυμπιάδας!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ριτσάρλισον, η Βραζιλία επικράτησε με 4-2 της Γερμανίας, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις της στους Ολυμπιακούς Αγώνες.  Ο 24χρονος επιθετικός της Εβερτον βρέθηκε σε καταπληκτική ημέρα, καθώς σημείωσε ένα ιστορικό χατ-τρικ, όντας ο πρώτος παίκτης που αγωνίζεται στην Premier League και πετυχαίνει τρία γκολ σε ματς Ολυμπιάδας! Και όλα αυτά τα πέτυχε μέσα σε διάστημα 23 λεπτών! Συγκεκριμένα, άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό μετά από διπλή προσπάθεια, ενώ στο 22′ έκανε το 2-0 με κοντινή προβολή. Στο 30′ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με ένα πανέμορφο φαλτσαριστό σουτ. Τα «πάντσερ» μείωσαν σε 3-1 στο 57′ με τον Ναντιέρ Αμίρι της Μπάγερ Λεβερκούζεν, αλλά έξι λεπτά αργότερα, η Γερμανία έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Αρνολντ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Ο Ράγκναρ Άρτσε έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς στο 83ο λεπτό, αφού με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 3-2, δίνοντας εκ νέου ελπίδες στην ομάδα του για την ανατροπή, όμως στο 94′ ο Παουλίνιο έκοψε τον βήχα των Γερμανών διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.