Η Ελλάδα λύγισε στα πέναλτι και έμεινε δεύτερη, «χρυσή» στις καρδιές όλων μας

Ο αγώνας είχε πολλές ανατροπές και εναλλαγές και κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Μετά από ένα απίστευτο θρίλερ στην πισίνα της Φουκουόκα, η εθνική ομάδα πόλο των Ανδρών, έχασε στα πέναλτι με 14-13 από την Ουγγαρία, στον τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος και έτσι έμεινε στην 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο.

Η υπερπροσπάθεια όμως που έκανα ο Θόδωρος Βλάχος και οι αθλητές σε όλο το τουρνουά πήρε το χρυσό για όλους τους Έλληνες οι οποίοι είδαν μία εθνική ομάδα να τα βάζει και σε πολλές φορές να κατατροπώνει μεγαθήρια του πόλο.

Ο αγώνας είχε πολλές ανατροπές και εναλλαγές και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Τόσο η Ελλάδα όσο και η Ουγγαρία θα μπορούσαν να έχουν πάρει τη νίκη στην κανονική διάρκεια, αλλά δεν τα κατάφεραν με το 10-10 να είναι το σκορ της κανονικής διάρκειας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο πορτιέρο της Ουγγαρίας, ο Βόνγκελ ο οποίος έπιασε 4 πέναλτι και επί της ουσίας ήταν αυτός που έκρινε το χρυσό μετάλλιο.

Στο αγωνιστικό μέρος η Ελλάδα αν και προηγήθηκε με 1-0 η Ουγγαρία αντέδρασε και προηγήθηκε με 4-2 στο τέλος του πρώτου 8λεπτου.

Η ομάδα του Βλάχου δεν το παράτησε, με σωστές επιλογές στην επίθεση μείωσε σε 4-3 και 5-4 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στο τρίτο 8λεπτο η Ελλάδα μπήκε αποφασισμένη και εκεί «μίλησε» ο Γεννηδουνιάς ο οποίος με δύο συνεχόμενα γκολ έφερε την Ελλάδα να προηγείται με 6-5.

Οι Ούγγροι ισοφάρισαν σε 6-6 και με μια γκολάρα του Γκιουβέτση έγινε  7-6, αλλά και πάλι έγινε το 7-7 που ήταν και το σκορ στο τέλος του τρίτης περίοδος.

Στην τελευταία περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε, η Ουγγαρία πετυχαίνει γκολ, η Ελλάδα απαντούσε και το σκορ έγινε 9-9 και 10-10  με τον Κάκκαρη να κάνει σουτ στα 40 δευτέρα πριν το τέλος και με τν παρέμβαση του Βόνγκελ η μπάλα πήγε στο δοκάρι.

Ετσι το 10-10 ήταν το τελικό σκορ καθώς το σουτ που έκανε ο Γεννηδουνιας μπλοκαρίστηκε και όλα θα κριθούν στα πέναλτι.

Στην ρωσική ρουλέτα των πέναλτι έσπασαν καρδιές, οι δυο ομάδες αστόχησαν στα τρία από τα πέντε πέναλτι και  έτσι Ελλάδα και Ουγγαρία κλήθηκαν να σουτάρουν από ένα πέναλτι.

Το σκορ ήταν στο 14-13 με το γκολ του Βάμος και στη συνέχεια ο Βόγκελ απέκρουσε το πέναλτι  του Παπαναστασίου και έστειλε την Ουγγαρία στο θρόνο της παγκόσμιας πρωταθλήτριας.