Η Εθνική Ανδρών έχασε από την Ιταλία και αποκλείστηκε από τα ημιτελικά

Η Ελλάδα δεν τα κατάφερε κόντρα στην Ιταλία για ακόμα μια φορά, ηττήθηκε πριν απο λίγο 11-10 και αποκλείστηκε στα προημιτελικά του Παγκοσμίου, παρά το γεγονός ότι κρατούσε τη νίκη στα χέρια με 10-8, τρία λεπτά πριν τη λήξη του μεγάλου αγώνα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με νευρικότητα και από τις δύο ομάδες, με τις άμυνες να πρωταγωνιστούν και τις επιθέσεις να μην έχουν αντίκτυπο. Η Ιταλία ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ, με την Ελλάδα να έχει τις απαντήσεις. Βρήκε την ηρεμία της μέσα στην πισίνα και πέτυχε τρία διαδοχικά γκολ με τους Γενηδουνιά, Γκιουβέτση και Παπαναστασίου, κλείνοντας το πρώτο οκτάλεπτο με το επιμέρους της 3-1.

Το δεύτερο οκτάλεπτο ήταν καταστροφικό για τους αθλητές του Θοδωρή Βλάχου, οι οποίοι είδαν τον Αργυρόπουλο να αποβάλλεται με κόκκινη κάρτα για βιαιοπραγία και τη “γαλανόλευκη” να αγωνίζεται για τέσσερα λεπτά με παίκτη λιγότερο.

Η Εθνική έχασε την ψυχραιμία της, η Ιταλία το εκμεταλλεύτηκε με πέντε διαδοχικά γκολ, με συνέπεια να κλείσει το δεύτερο οκτάλεπτο με συνολικό σκορ 6-5 υπέρ της.

Το τρίτο οκτάλεπτο ξεκίνησε όπως και το δεύτερο, με την Ιταλία να βρίσκει πρώτη τον δρόμο για τα δίχτυα και να βάζει δύσκολα στην Ελλάδα. Ωστόσο, η “γαλανόλευκη” ανέκτησε τη χαμένη της ηρεμία, δείγμα και της ψυχολογικής προετοιμασίας της, με συνέπεια να ισοφαρίσει πρώτα σε 7-7 και ύστερα σε 8-8.

Με αυτό το σκορ έκλεισε και το τρίτο δεκάλεπτο, μετά και την τρομερή απόκρουση του Ζερδεβά στην τελευταία επίθεση των Ιταλών.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 2-5, 3-2,2-3.

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης, Φουντούλης, Παπαναστασίου, Αργυρόπουλος , Κανακάκης, Αλαφραγκής, Κάκαρης, Νικολαΐδης, Βλαχόπουλος, Τζωρτζάτος, Παπανικολάου.