Ευρωμπάσκετ 2022: Η Εθνική Μπάσκετ εκτός 4άδας, πικρή ήττα από Γερμανία που τα έβαζε από παντού (107-96)

Απογοητευτική στην επανάληψη του προημιτελικού με τη Γερμανία η Εθνική μας ομάδα, ηττήθηκε κι έμεινε εκτός ημιτελικών του Ευρωμπάσκετ…

Ευρωμπάσκετ 2022: Η Εθνική Μπάσκετ εκτός 4άδας, πικρή ήττα από Γερμανία που τα έβαζε από παντού (107-96) Η Εθνική μας ομάδα (στη φωτογραφία ο Νικ Καλάθης) έμεινε εκτός ημιτελικών του Ευρωμπάσκετ

Η Εθνική μας ομάδα μπάσκετ δεν μπήκε στο δεύτερο μισό του προημιτελικού με τη Γερμανία με τον ίδιο τρόπο που έκλεισε το πρώτο και αυτό το πλήρωσε στο τέλος, χάνοντας από τη Γερμανία (107-96) και μένοντας εκτός 4άδας του Ευρωμπάσκετ 2022.

Στη γ’  περίοδο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είδε την εις βάρος του διαφορά να πηγαίνει στους 15 πόντους με επιμέρους σκορ 20-1 υπέρ των Γερμανών!

Πιο έτοιμοι σε όλα οι αντίπαλοί μας, διάβασαν άριστα τις αλλαγές στην άμυνα με τους τρεις γκαρντ που έπαιξε η Εθνική κι εκμεταλλεύτηκαν πλήρως τα μις ματς ψηλών και κοντών κοντά στο καλάθι. Παραλληλα, πήραν ψυχολογία με τα απίστευτα σουτ που έβαλαν κι έβγαλαν ενέργεια, την ίδια ώρα που εμείς απλά δεν παίξαμε άμυνα. Με λίγα λόγια ήταν καλύτεροι και προκρίθηκαν δίκαια…

Τι πρέπει να κάνουμε τώρα; Να δούμε μπροστά και να συνεχιστεί το εγχείρημα ανανέωσης του ελληνικού μπάσκετ στο σύνολό του από τη νέα διοίκηση της ΕΟΚ.

Θα πρέπει να ξανατονιστεί για μια ακόμη φορά το εξής: Η οικοδέσποινα Γερμανία έκανε το παιχνίδι της ιστορίας της! Εβαλε 11/17 τρίποντα στο πρώτο μέρος, πήρε με 26-10 την τρίτη περίοδο και χάρη σε ένα επί μέρους 20-1 επικράτησε με 107-96 της Ελλάδας για να προκριθεί στα ημιτελικά και να παλέψει με την Ισπανία για μία θέση στον τελικό της Κυριακής (18/9).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζουράποβιτς, Λανζαρίνι, Κρέγιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-27, 57-61, 83-71, 107-96.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χέρμπερτ): Γκιφάι 3, Χόλατζ, Λο 3 (1/8 σουτ), Ομπστ 19 (5/7 τρίποντα), Σρούντερ 26 (5/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 λάθη, 5 φάουλ σε 31 λεπτά), Σένγκφελντερ, Τάις 13 (5/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 16 ριμπάουντ), Τίμαν 10 (6/6 βολές), Φόγκτμαν 8 (2), Βάγκνερ 19 (2/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα), Γουάιλερ-Μπαμπ 6, Βόλφαρθ-Μπότερμαν.

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης 7 (2/4 δίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Γιάαννης Αντετοκούνμπο 31 (12/17 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 30 λεπτά), Θανάσης Αντετοκούνμπο 4, Κώστας Αντετοκούνμπο, Καλάθης 2 (1/6 σουτ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 13 (3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Λαρεντζάκης 18 (1/1 δίποντο, 4/4 τρίποντα, 4/6 βολές), Λούντζης, Παπαγιάννης 6, Παπανικολάου 7 (1), Παπαπέτρου, Σλούκας 8 (1/6 σουτ, 3 ασίστ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Γερμανίας: 19/42 δίποντα, 17/31 τρίποντα, 18/21 βολές, 51 ριμπάουντ (32 αμυντικά – 19 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 11 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 25/41 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 19/27 βολές, 35 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 12 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη.