Η Εθνική Γυναικών ήττα από την Αυστραλία και εκτός ημιτελικών

Η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών ηττήθηκε 9-8 από την Αυστραλία και έτσι θα αγωνιστεί για τις θέσεις 5-8 στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου.

Σε ένα ματς για γερά νεύρα η γαλανόλευκη είχε καλά διαστήματα στο παιχνίδι της, ωστόσο αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στο σκληρό ματς των κοριτσιών της Αυστραλίας και δεν μπόρεσε να φτάσει στη νίκη.

Το ματς: Η εικόνα του αγώνα ήταν αυτή που περιμέναμε από την αρχή με την Αυστραλία να πιέζει στα όρια του φάουλ και με διάθεση να κολυμπήσει γρήγορα.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν γκολ – γκολ μέχρι το 2-2 όταν η Εθνική κατάφερε να ξεφύγει με δύο τέρματα με γκολ των Ξενάκη και Βασιλική Πλευρίτου πριν η Σαρλίζ Άντριους μειώσει σε 4-3 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Το δεύτερο οκτάλεπτο ανήκε απόλυτα στην Αυστραλία η οποία με δύο γρήγορα γκολ κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ, ενώ με συνολικό επί μέρους 4-1 έκλεισε το ημίχρονο με το σκορ στο 7-5.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 1-4, 3-1, 0-0

Ελλαδα: Διαμαντοπούλου, Ε. Πλευρίτου 2, Χυδηριώτη, Ελευθεριάδου 1, Μ. Πλευρίτου, Ξενάκη 3, Νίνου 1, Ελληνιάδη, Σιούτη, Β. Πλευρίτου 1, Γιαννοπούλου, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου.