Η Εθνική Γυναικών νίκησε την Γαλλία και προκρίθηκε στα ημιτελικά

Η Εθνική ομάδα Υδατοσφαίρισης των Γυναικών προκρίθηκε, για δεύτερη συνεχή διοργάνωση, στα ημιτελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Αϊντχόφεν, μετά τη νίκη 15-7 επί της Γαλλίας. Μια επιτυχία που σηματοδότησε ταυτόχρονα την πρόκριση της ομάδας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα τον άλλο μήνα, την κράτησε σε τροχιά της πολυπόθητης πρόκρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι 2024 και βεβαίως μεταλλίου.

Την Πέμπτη 11/1 στις 20:00 θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό την Ισπανία, που νωρίτερα επικράτησε εύκολα 17-6 της Κροατίας. Το ζευγάρι του τελικού του προηγούμενου ευρωπαϊκού στο Σπλιτ, όπου είχαμε κατακτήσει τη δεύτερη θέση. Αν νικήσουμε, θα προκριθούμε στον τελικό και αυτόματα στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Αν ο τελικός είναι Ολλανδία-Ισπανία, η τρίτη θέση θα δώσει το ένα εισιτήριο της διοργάνωσης για το Παρίσι. Και μια εκ των διεκδικητών θα είναι και πάλι η ομάδα μας.

Η Ελλάδα έκανε το τέλειο ξεκίνημα καθώς προηγήθηκε 3-0. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, η ομάδα έκανε 10 λεπτά να σκοράρει, η Γαλλία το εκμεταλλεύτηκε, και όχι μόνο ισοφάρισε αλλά προηγήθηκε 4-3 και 5-4. Η Εθνική μας όμως ξεκίνησε πριν τη λήξη του ημιχρόνου την αντεπίθεση, δείχνοντας στις αντιπάλους της ποια είναι καλύτερη μέσα στη πισίνα:  με δυο τέρματα (ψυχολογίας περισσότερο) από τη Στεφανία Σάντα και την Ειρήνη Νίνου προηγήθηκε στο πρώτο μισό 6-5 και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, φτάνοντας στο +5, 10-5, με ένα σερί 6-0. Η άμυνά μας έδειχνε το δρόμο προς την τετράδα, η επίθεση έκανε αυτό που ξέρει πολύ καλά, ο αγώνας δεν θύμιζε σε τίποτα το ξεκίνημα…Η Γαλλία μείωσε 10-6, σκοράροντας μετά από σχεδόν εννέα λεπτά. Τα πράγματα όμως είχαν πάρει τη πορεία τους…Και από ένα σημείο και μετά τα κορίτσια έκαναν ό,τι ήθελαν μέσα στη πισίνα.