Η Εθνική Νέων Γυναικών ήττα από ΗΠΑ και αυλαία στην 6η θέση

Εθνική Νέων,ΗΠΑ

Μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι, η Εθνική ομάδα πόλο Νέων Γυναικών ηττήθηκε πριν από λίγο με 14-13 από τις ΗΠΑ σε παιχνίδι, που έκρινε την 5η θέση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα που έγινε στην Πορτογαλία και έτσι η Ελλάδα «αποχαιρέτησε» με την 6η θέση.

Στα του αγώνα, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο α΄ ημίχρονο με την Ελλάδα να είναι καλύτερη στην επίθεση και να προηγείται με 6-4 στο ημίχρονο.

Οι ΗΠΑ αντέδρασαν στο β΄ ημίχρονο και μείωσαν σε 8-7 και στο τέλος του 8λεπτου πέρασε μπροστά με 10-9. Στο τελευταία περίοδο έγινε πάλι ντέρμπι αλλά οι ΗΠΑ ήταν ψύχραιμες και κράτησα την νίκη με 14-13.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 5-2, 3-7, 4-4.

ΕΛΛΑΔΑ (Ευτυχία Καραγιάννη): Καραμπέτσου, Σάντα, Καϊάφα, Σιούτη 2, Μουστακαρία, Τσιμάρα, Τορνάρου 1, Κουρέτα 5, Χαλδαίου 1, Τριχά 4, Αγγελίδη, Κωσταντοπούλου, Καλαϊτζή.

Τα τέρματα των ΗΠΑ σημείωσαν οι: Στράικερ 5, Γκαζανίγκα 3, Φλιν 2, Μποναγκίντι 2, Λάινμπακ 2.