Η Εθνική ομάδα πόλο των Ανδρών έγραψε ιστορία και προκρίθηκε στον τελικό!

Ο μεγάλος τελικός  της Εθνικής μας θα γίνει το Σάββατο.

Με άμυνα για να διδάσκεται σε σεμινάριο και εξαιρετική ψυχραιμία στην επίθεση, η εθνική ομάδα πόλο των Ανδρών νίκησε πριν από λίγο με 13-7 την Σερβία στον πρώτο ημιτελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος και προκρίθηκε για πρώτη φορά στον μεγάλο τελικό ενώ παράλληλα εξασφάλισε και ένα «εισιτήριο» για τους Ολυμπιακούς αγώνες που θα γίνουν στο Παρίσι το επόμενο καλοκαίρι.

Αυτό σημαίνει ότι η Εθνική μας έχει εξασφαλίσει ήδη το ασημένιο μετάλλιο και θα διεκδικήσει το χρυσό κόντρα στον νικητή του ζευγαριού Ουγγαρία-Ισπανία που αγωνίζονται σε λίγη ώρα.

Ο μεγάλος τελικός  της Εθνικής μας θα γίνει το Σάββατο (12.00, ΕΡΤ 3).

Πρόκειται για μια ακόμα ιστορική πρόκριση σε τελικό μεγάλης διοργάνωσης για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, η πρώτη στην ιστορία σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα και το ίδιο σημαντική μετά από αυτήν στους Ολυμπιακούς του Τόκιο, όπου πήραμε το ασημένιο. Αυτή τη φορά ας έλθει το χρυσό. Παράλληλα, να πούμε ότι είναι και η πρώτη νίκη επί της Σερβίας σε Παγκόσμιο.

Στα του αγώνα η ομάδα του Βλάχου μπήκε πολύ δυνατά και με τους Αργυρόπουλο-Φουντούλη προηγήθηκε με 3-2 και 6-2 στο ημίχρονο.

«Όλα τα λεφτά» ήταν το τρίτο 8λεπτο όπου η Εθνική ομάδα προηγήθηκε με 8-3 και έκανε το 9-5 αποκτώντας προβάδισμα τεσσάρων γκολ.

Στην τελευταία περίοδο η Ελλάδα δεν άφησε το πόδι από το …γκάζι και με τον Αργυρόπουλο να σκοράρει κατά ριπάς, κράτησε το προβάδισμα και έφτασε στην κατάκτηση της νίκης με 13-7  στέλνοντας την ομάδα μας στον μεγάλο τελικό.

Όλοι οι διεθνείς ήταν εκπληκτικοί, αλλά ξεχώρισαν λίγο παραπάνω ο τερματοφύλακας Μάνος Χερδεβάς και οι πρώτοι σκόρερ μας Στέλιος Αργυρόπουλος και Κώστας Κάκαρης.

Οκτάλεπτα: 3-2, 3-0, 3-2, 4-2

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 2, Σκουμπάκης 1, Γκιουβέτσης, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου 2, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 2, Αλαφραγκής, Κάκαρης 3, Νικολαΐδης, Γκίλλας 1, Τζωρτζάτος

ΣΕΡΒΙΑ (Ούρος Στεφάνοβιτς): Μίσοβιτς, Ραντούλοβιτς, Ράσοβιτς 2, Ραντέλοβιτς, Λάζιτς 1, Μιλόγεβιτς 1, Ντράσοβιτς, Γιάκσιτς 1, Γιάνκοβιτς, Ούμποβιτς 1, Βούτσινιτς, Μαρτίνοβιτς, Μίτροβιτς.