Η Εθνική Παίδων με γκολ από την Πάτρα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην Ευρώπη

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι η εθνική ομάδα πόλο Παίδων νίκησε με 14-13 στα πέναλτι (9-9 κ.α.) την Σερβία, στον μικρό τελικό του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Σερβία και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Για να έρθει το μετάλλιο στην Ελλάδα, ήρθαν γκολ από τους τρεις πατρινούς παίκτες του ΝΟΠ, καθώς σκόραραν σήμερα οι Αγγελόπουλος (4) και ένα ο Κρεμανταλάς ενώ συμμετείχε και ο Λαμπάτος.

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική Παίδων βρέθηκε να προηγείται με 8-6, αλλά οι Σέρβοι έκαναν την ανατροπή.

Με πολύ δυνατή άμυνα κράτησαν μακριά τους παίκτες της Εθνικής μας και έτσι με σερί 3-0 προηγήθηκαν με 9-8, αλλά η Ελλάδα ισοφάρισε σε 9-9 στα τρία λεπτά πριν το τέλος.

Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, και οι δύο ομάδες παρότι έπαιξαν με παίκτη παραπάνω, τελικά δεν έβαλαν γκολ και έτσι ο αγώνας έληξε ισόπαλος 9-9 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Στην «ρωσική ρουλέτα», η Ελληνική ομάδα στάθηκε τυχερή και ψύχραιμη και με τον Αγγελόπουλο να σκοράρει το προτελευταίο πέναλτι, το τελευταίο πέναλτι του Ραπέιμα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και η Εθνική πανηγύρισε τη νίκη και την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-3, 4-1, 1-3 (5-4 ΠΕΝΑΛΤΙ).