Η Εθνική υπέκυψε στην ανωτερότητα των Αμερικανών

Ντεμπούτο με το αριστερό στο τουρνουά του Άμπου Ντάμπι για την Εθνική μας απέναντι στους Αμερικανούς καθώς ηττήθηκε με 108-86.

Πρώτος σκόρερ για τις ΗΠΑ ήταν ο Εντουαρντς με 21 ενώ από πλευράς Εθνικής ξεχώρισαν οι Ρογκαβόπουλος και Καλαΐτζάκης με 12 πόντους έκαστος.
Ξεκίνημα της αναμέτρησης με τον αγώνα να έχει γρήγορο ρυθμό και τους Αμερικανούς φυσικά να έχουν σταθερό προβάδισμα στις αρχές από αιφνιδιασμούς (17-7) ενώ με τρίποντο του Πόρτις η διαφορά πήγε στο +13.

Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Κερ μπήκε με τον ίδιο γρήγορο ρυθμό αλλά οι Λαρεντζάκης, Καλαϊτζάκης και Μήτογλου μείωσαν στους οκτώ (37-29) με τον Παπαγιάννη να ρίχνει τη διαφορά στους έξι. Ωστόσο, οι Τζάκσον και Εντουαρντς ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τον Λούντζη να διαμορφώνει το σκορ του πρώτου ημιχρόνου (52-41).
Όσο περνούσε η τρίτη περίοδος, οι Αμερικανοί είχαν αποκτήσει φρενήρη ρυθμό με την άμυνα της Εθνικής να αντιμετωπίζει αρκετά προβλήματα (85-67).

Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με τους Θανάση Αντετοκούνμπο και Καλαιντζάκη να προσπαθούν να μειώσουν τη διαφορά χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα.
Σήμερα η Εθνική θα αντιμετωπίσει σε φιλικό τη Γερμανία (Action24, 19.00).
Τα δεκάλεπτα: 32-17, 52-41, 86-67, 108-86.