Η γκέλα της Παναχαϊκής στο Αίγιο, το μάθημα και το καμπανάκι!

Παραμένει το ακλόνητο φαβορί, παρά το 1-1 με τον Παναιγιάλειο

Ξεκινάμε από τα βασικά. Η Παναχαϊκή με το 1-1 χθες στο Αίγιο πήρε έναν βαθμό, αλλά έχασε δύο. Αυτό σημαίνει ότι στα δύο παιχνίδια που θα δώσει ως το φινάλε χρειάζεται να πάρει τέσσερις συνολικά βαθμούς, ανεξάρτητα από το τι θα κάνει ο Τηλυκράτης, για να φτάσει στην κατάκτηση του τίτλου στον 4ο Όμιλο.

Θυμίζουμε ότι την επόμενη (24η) αγωνιστική θα κάνει το ρεπό της, την προτελευταία αγωνιστική (25η) θα παίξει στο Αγρίνιο με τον Παναγρινιακό που το παλεύει για την παραμονή και την τελευταία αγωνιστική (26η) θα υποδεχτεί στο γήπεδο της στην Αγυιά την αδύναμη Αναγέννηση Άρτας.

Όσον αφορά αυτό καθαυτό το παιχνίδι στο Αίγιο βρήκε μπροστά της μία ομάδα που έπαιζε ψυχωμένα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο! Ο Παναιγιάλειος αγωνίστηκε λες και από το χθεσινό ματς κρίνονταν η ζωή του.

Οι παίκτες του τα έδωσαν όλα, πήγαιναν σε κάθε φάση στο 100% και κατάφεραν να μην ηττηθούν. Ευτύχησαν και στη μοναδική ευκαιρία που δημιούργησαν να σκοράρουν και έβαλαν δύσκολα στην Παναχαϊκή, αλλά βασικά δύσκολα έβαλαν στους εαυτούς τους οι «κοκκινόμαυροι». Στο α’ μέρος «πέταξαν» το πρώτο 20λεπτά και στα επόμενα 25 λεπτά πίεσαν ασφυκτικά.

Δημιούργησαν 3-4 κλασσικές ευκαιρίες, στις περισσότερες ήταν «μέσα» ο Κέρι, είχαν χαμένο πέναλτι, δοκάρι και ένα καταπληκτικό γκολ που σημείωσε ο Κέρι με σουτ κεραυνό έξω από την περιοχή και πλάγια στη συμβολή των δυο γραμμών της μεγάλης περιοχής.
Στην επανάληψη η Παναχαϊκή είχε την υπεροχή, αλλά δημιούργησε μόλις μία κλασσική ευκαιρία, στο 76′ όταν δύο μέτρα από τη μικρή περιοχή ο Μπουρλάκης αμαρκάριστος σούταρε δυνατά, αλλά άουτ! Εκτός από αυτή τη φάση, στην επανάληψη οι «κοκκινόμαυροι» δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν την κατοχή της μπάλας παίζοντας ανορθόδοξα και ακολουθώντας τον ρυθμό των γηπεδούχων.

Για την Παναχαϊκή το χθεσινό παιχνίδι ήταν μάθημα και παράλληλα καμπανάκι! Γιατί έχει μεν τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο για τον τίτλο, αλλά τίποτα και ειδικά στα μπαράζ, δεν θα της χαριστεί! Και δεν έχει την πολυτέλεια να «πετάει» 20λεπτα και να σπαταλάει με ευκολία όπως έκανε χθες μεγάλες ευκαιρίες ή να αγωνίζεται θεωρώντας ότι λόγω της ποιότητας που έχει θα φτάνει χωρίς κόπο στα αποτελέσματα.