Η ΝΕΠ υποκλίθηκε στον Ολυμπιακό (5-21) – Φωτογραφίες

Η ΝΕΠ ήξερε ότι παίζει απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες της Ελλάδας, αλλά και της Ευρώπης, οπότε είχε περισσότερο στραμμένο το μυαλό της όχι στον Ολυμπιακό, αλλά στο προσεχές παιχνίδι με το Ρέθυμνο εκτός έδρας.

ΝΕΠ Στιγμιότυπο από το παιχνίδι ΝΕΠ-Ολυμπιακός

Το έργο της ΝΕΠ στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό στο κολυμβητήριο «Α. Πεπανός» ήταν εξ αρχής δύσκολο. Ο νταμπλούχος Ελλάδας προηγήθηκε με 5-0 στο πρώτο 8λεπτο και με 8-3 στο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη αύξησε τη διαφορά ακόμη περισσότερο (11-3) με 3 γκολ της Ξενάκη. Οι «ερυθρόλευκες» πέτυχαν 7 ακόμη τέρματα στη γ΄ περίοδο κι άλλα 6 στην τελευταία, με τη ΝΕΠ απλά να μειώνει στο τελικό 21-5. Ούτως ή άλλως το παιχνίδι δεν ήταν «κυκλωμένο» από τον Μιχάλη Λαζαρίδη, καθώς τα «δελφίνια» είχαν ήδη στρέψει την προσεχή τους στην προσεχή εκτός έδρας αναμέτρηση με τον ΝΟ Ρεθύμνου.

ΝΕΠ ΝΕΠ ΝΕΠ ΝΕΠ ΝΕΠ ΝΕΠ

Διαιτητές: Στεφανάκης-Κοϊνης. Τα 8λεπτα: 0-5, 3-3, 1-7, 1-6. Τα γκολ του Ολυμπιακού πέτυχαν οι Σάντα 1, Χυδηριώτη 2, Τριχά 2, Ξενάκη 5, Σιούτη 2, Κρίστμας 5, Μαργαρίτη 1, Χριστοδούλου-Αουτ 2 και Δρακωτού 1.

ΝΕΠ (Μιχάλης Λαζαρίδης): Γιαννακέα, Ανδρουτσέλη, Ζοφώλη, Λέβι 1, Ευφρ. Τσιμάρα 3, Μπαλάτσα 1, Πετάση, Κουρέτα, Μοίραλη, Ντάσιου, Παρασκευοπούλου, Νιαρχάκου, Στέενμπεεκ, Κρινά, Κεπενού.