Η Σφήκα νίκησε στην παράταση και σώθηκε και μαθηματικά

Η Σφήκα Αμαλιάδας απέδρασε με ένα τεράστιο διπλό από την Τρίπολη στη β΄ παράταση και «κλείδωσε» την παραμονή της στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής μπάσκετ.

Η Σφήκα νίκησε στην παράταση και σώθηκε και μαθηματικά Χαμόγελα στη Σφήκα για τη νίκη-παραμονή στην Τρίπολη
Η Σφήκα Αμαλιάδας πέτυχε επική νίκη με σκορ 74-72 στη δεύτερη παράταση του αγώνα με τον ΣΔΥΤ μέσα στην «καυτή» έδρα της Τρίπολης! Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Βασίλη Νιπεργιάλη σφράγισε την παραμονή της στη Γ΄ Εθνική μπάσκετ, κάτι βέβαια που με βάση την εικόνα της ομάδας στο φετινό πρωτάθλημα θα μπορούσε κι έπρεπε να είχε επιτευχθεί νωρίτερα.
Μετά από το α΄ 10λεπτο, όταν ο ΣΔΥΤ προηγήθηκε με 24-8, η Σφήκα αντεπιτέθηκε και επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό της. Στο ημίχρονο ροκάνισε την διαφορά στο 33-29 και στο 30 ´ προηγήθηκε με 43-49. Ο ΣΔΥΤ ισοφάρισε σε 49-49, όμως η Σφήκα ανέκαμψε και πάλι και προηγήθηκε 54-52, με το σκορ στην κανονική διάρκεια να λήγει ισόπαλο 54-54. Στην α΄ παράταση η Σφήκα προηγήθηκε με 62-59 , όμως ο Μπαλλής με ένα εκπληκτικό τρίποντο ισοφάρισε σε 62-62 στα 10΄΄. Ακολούθησε άστοχη επίθεση των φιλοξενούμενων και ο αγώνας πήγε στη β΄ παράταση.
Εκεί πάλι με ψυχωμένη εμφάνιση η Σφήκα προηγήθηκε με 72-70 και ο Νοέας στα 8´´ κέρδισε δυο βολές. Ευστόχησε και στις δύο, βάζοντας τη σφραγίδα του στη μεγάλη νίκη και απλά ο ΣΔΥΤ μείωσε με την εκπνοή σε 74-72.
Δεν αγωνίστηκαν από τους νικητές οι τραυματίες Συνετός και Αγραπιδάκης. Διαιτητές: Χριστοδουλάκης-Χρόνης. Τα 10λεπτα: 24-8, 33-29 (ημ.), 43-49, 54-54 (κ.α.), 62-62 (α΄ παρ.), 72-74 (β΄ παρ.).
ΣΔΥΤ: Παπαπέτρου, Κόκκορης 3 (1), Λαύρος, Ζαχαριάς, Μαντίκος 18 (2), Καλαμπόγιας, Μπαλλής 31 (3), Σπυράκος 2, Αγγουράς 4, Σακελλαράκος, Σταματόπουλος 12 (2), Καρλής 2.
ΣΦΗΚΑ: Πέππας, Νοέας 19 (1), Θεοδωρόπουλος 11 (3), Μπουγάς, Δασκαλόπουλος 19 (4), Κιουρτζίδης 19, Σαμαράς 3 (1), Μπεκρής 3.