Η Σφήκα νίκησε τον ΣΔΥΤ (56-46)

Σημαντική νίκη πέτυχε η Σφήκα Αμαλιάδας στο παιχνίδι με τον ΣΔΥΤ, ένα αποτέλεσμα που διατηρεί το ηλειακό συγκρότημα στα ψηλά του βαθμολογικού πίνακα της Γ΄ Εθνικής μπάσκετ.

Η Σφήκα νίκησε τον ΣΔΥΤ (56-46) Χαμόγελα στην Σφήκα για τη μεγάλη νίκη
Η Σφήκα Αμαλιάδας νίκησε τον ΣΔΥΤ με 56-46 για το πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής μπάσκετ.
Ο αγώνας είχε πολλές ιδιαιτερότητες και το ηλειακό συγκρότημα στερήθηκε τις υπηρεσίες του Μπουγά και για το β΄ ημίχρονο του Θεοδωρόπουλου. Στο α΄ ημίχρονο όλα ήταν παγωμένα στην Αμαλιάδα και ο ΣΔΥ Τρίπολης βρήκε την ευκαιρία να προηγηθεί με 23-28. Στο γ΄ 10λεπτο όλα άλλαξαν με ένα επιμέρους 22-7. Η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει κι έφθασε στους 13 πόντους στο 34΄ (51-38).
Διαιτήτευσαν οι Κωστής και Λιαρομάτης. Τα 10λεπτα: 8-16, 23-28 (ημ.), 45-35, 56-46.
ΣΦΗΚΑ (Β. Νιπεργιάλης): Νοέας 14, Τζίμης 9 (2), Συνετός 13 (2), Πελίγκος 13, Μπεκρής 4, Δασκαλόπουλος 3 (1), Θεοδωρόπουλος, Αγραπιδάκης, Πέππας, Τεφάνης, Βασιλείου.
ΣΔΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Κόκκορης 2, Καρλής 4, Μαντίκος 18 (2), Μπαλλής 15, Συνανάι 2, Αγγουράς 5, Σταματόπουλος.