Ηττα για Προμηθέα από ΔΕΚΑ στο Rising Stars
Οι πιτσιρικάδες του Προμηθέα ηττήθηκαν από την ομάδα ΔΕΚΑ στο πλαίσιο του τουρνουά Rising Stars της ΕΟΚ.
![Ηττα για Προμηθέα από ΔΕΚΑ στο Rising Stars Προμηθέα](https://pelop.gr/wp-content/uploads/2022/12/screenshot-20221218-112250-messenger-873x432.jpg)
Στον τελευταίο αγώνα για την πρώτη μέρα του τρίτου τουρνουά Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική που διεξήχθη στο κλειστό «Μίμης Τσικίνας» της ΧΑΝΘ η ΔΕΚΑ επικράτησε με 75-59 επί του Προμηθέα.
Η ΔΕΚΑ ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε 11-4, ύστερα από τρίποντο του Πούντου και 13-7 με δίποντο του Πατρίκη. Η ομάδα του Ευόσμου έφθασε λίγο αργότερα σε διψήφια διαφορά (20-9, 2:53 πριν τo τέλος της πρώτης περιόδου) με τρίποντο του Καπετάκη. Ένα σερί 8-0 για τη ΔΕΚΑ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου έφερε το σκορ στο 33-16. Ο Καπετάκης με μία βολή 4:16 πριν την ανάπαυλα έκανε το +20 (38-18), όμως ο Προμηθέας μείωσε σε 43-29, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.
Στο μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου η διαφορά ήταν κοντά στους 20 πόντους. Όμως στο 28ο λεπτό ο Προμηθέας μείωσε σε 60-47 με τρίποντο του Βλάσση, ενώ το δεκάλεπτο τελείωσε με 62-52 με νέο μικρό σερί για τους Αχαιούς. Στην αρχή της τελευταίας περιόδου, η διαφορά έπεσε μετά από ώρα σε μονοψήφιο νούμερο (62-54 με τον Σοϊλεμετζίδη).
Στα τέσσερα λεπτά που ακολούθησαν είχαμε απίστευτο ρεσιτάλ αστοχίας και από τις δύο ομάδες με επιμέρους σκορ 2-2. Η ΔΕΚΑ με βολές του Πατρίκη έκανε πάλι το +10 (66-56) και διατήρησε τη σημαντική διαφορά μέχρι το φινάλε.
Διαιτητές: Βασιλόπουλος-Κωνής-Κασούμης.
Δεκάλεπτα: 25-16, 43-29, 62-52, 75-59.
ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης-Χατζηβρέττας): Πούντος 8(2), Καπετάκης 24(3), Στράντζαλης 3(1), Αβραμίδης, Κωνσταντινίδης 2, Πατρίκης 19, Μουτάφης, Λιοτόπουλος 19(1).
Προμηθέας Πάτρας (Χουντής-Στεφανίδης): Νικολόπουλος, Σοϊλεμετζίδης 18(3), Καλιακούδας 6, Γρύλλης 11, Λαμπρογιώτας, Βλάσσης 9(1), Βασιλείου 7(1), Πρέκας, Διαμαντίδης, Καναβός 8.
Ακολουθήστε μας για όλες τις ειδήσεις στο Bing News και το Google News