Ήττα για την Εφήβων (73-61) «πέφτει» πάνω στην Ιταλία

Δεύτερη ήττα για την Εθνική Εφήβων με 73-61 από τη Σλοβενία στη τρίτη ημέρα με την οποία ολοκληρώθηκε η Α΄ Φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18 που φιλοξενείται στη Σμύρνη.

Μόλις λίγο πριν συμπληρωθεί το δεύτερο λεπτό του αγώνα η ατυχία χτύπησε την πόρτα της ελληνικής ομάδας καθώς τραυματίστηκε ο Σαμοντούροβ. Οι Σλοβένοι παίζοντας πολύ καλή άμυνα κατάφεραν να ελέγξουν το σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα και με ένα κάρφωμα του Κότσεβαρ προηγήθηκαν 13-4 δύο λεπτά πριν κλείσει η πρώτη περίοδος,.

Η Εθνική Εφήβων προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ και μείωσε σε 20-13 με ελεύθερη βολή του Πλώτα, δεν υπήρξε όμως ανάλογη συνέχεια και το τρίποντο του Ζούλιτς έφερε τους Σλοβένους να προηγούνται με 29-15 στα μισά της δεύτερης περιόδου, ενώ ξέφυγαν με 42-25 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Το ελληνικό συγκρότημα επέστρεψε στην τρίτη περίοδο για την ανατροπή και με το τρίποντο του Κορκοντζέλου μείωσε σε 52-39, όμως η Σλοβενία έχοντας τον έλεγχο των ριμπάουντ κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να κλείσει την περίοδο με αέρα +14 πόντων (43-57).

Το τρίποντο του Κωνσταντινίδη (64-49) δεν δημιούργησε τις προϋποθέσεις για ολική αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο και με το τρίποντο του Μπέλκο που «έγραψε» το 73-57 η Σλοβενία πήρε μια πολύτιμη νίκη.

Πλέον η Εθνική στους «16» θα παίξει με την ισχυρή Ιταλία.

Δεκάλεπτα: 6-16, 25-42, 43-57, 61-73

Ελλάδα (Καντζούρης): Ευσταθίου 5, Κορκόντζελος 14 (4 ριμπ.), Λαγός, Πλώτας 4, Σπρίντζιος 7 (4 ασίστ), Μπιλάλης, Καλατζής 4, Καλλιοντζής 1, Κωνσταντινίδης 3, Σαμοντούροβ 1, Ζούγρης 20 (7 ριμπ.), Δήμου 2.

Διαιτητές: Προκ (Πολωνία), Τόρες Σάντσεθ (Ισπανία), Μούταπτσιτς (Γερμανία)