Ηττα για την Εθνική Νέων Γυναικών από την Ιταλία και αποκλεισμός

Εθνική Νέων Γυναικών

Εκτός ημιτελικών του Παγκοσμίου πρωταθλήματος που διεξάγεται στη Πορτογαλία έμεινε η Εθνική ομάδα πόλο νέων Γυναικών η οποία δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε πριν από λίγο από την Ιταλία στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Πλέον τα κορίτσια της Ευτυχίας Καραγιάννη θα παίξουν για τις θέσεις 5-8 του τουρνουά ενώ τα τρία κορίτσια της Πάτρας, οι Κουρέτα, Καραμπέτσου και Ε. Τσιμάρα δεν θα κατακτήσουν ένα μετάλλιο το φετινό καλοκαίρι.

Η Ιταλική ομάδα ήταν καλύτερη και μετά τα πρώτα λεπτά ανέβασε «στροφές» και  με σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφερε να «τρυπήσει» αρκετές φορές την ελληνική άμυνα και να προηγηθεί με 11-6.

Η Εθνική προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο  να μειώσει αλλά έκανε το 11-7  και από εκεί πέρα η συνέχεια άνηκε στην Ιταλία η οποία έφτασε στη νίκη με 15-11.

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 3-7, 1-3, 4-1

Ελλάδα: Μαυρωτά, Σάντα 5, Καϊάφα 1, Σιούτη, Μουστακαρία 1, Τσιμάρα, Τορνάρου 2, Κουρέτα 1, Χαλδαίου, Τριχά 1, Αγγελίδη, Κωνσταντοπούλου, Καλαϊτζη.