Ηττα της Εθνικής Εφήβων από τη Λιθουανία

Με 85-69 στη 2η μέρα του European Challenger στο Τελ Αβίβ

Το κακό τρίτο δεκάλεπτο στοίχισε στην ελληνική ομάδα που ηττήθηκε από τη Λιθουανία με 85-69 στη 2η μέρα του European Challenger στο Τελ Αβίβ.

Στο ξεκίνημα η διαφορά έφτασε και στους εννέα πόντους, καθώς με ένα σερί 10-0, η ελληνική ομάδα στην πρώτη περίοδο προηγήθηκε 19-10 (7’30’’). Οι Έλληνες διεθνείς κράτησαν το προβάδισμα (24-18 στο 10’40’’, 32-27 στο 15’15’’) με τη Λιθουανία να παίρνει δεύτερες ευκαιρίες μέσα από τα ριμπάουντ για να ισοφαρίσει (33-33, 16’20’’) και να πάρει για λίγο το προβάδισμα (33-34, 18’). Η Ελλάδα ήταν αυτή που έκλεισε το ημίχρονο προπορευόμενη με τη μικρότερη δυνατή διαφορά (38-37). Μερμίγκης και Μπαζίνας με 14 και 10 πόντους αντίστοιχα ήταν ήδη διψήφιοι στο εικοσάλεπτο, ενώ στο αντίστοιχο διάστημα ο Ζούγρης είχε μαζέψει εννέα ριμπάουντ.

Η ελληνική ομάδα έχτιζε μικρές διαφορές με τους Λιθουανούς να τις εξαλείφουν, φτάνοντας να πάρουν το προβάδισμα και να προηγηθούν με 10 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-65, 30’). Η διαφορά έφτασε στο +13 (61-74, 35’30’’) με τη Λιθουανία να σφραγίζει τη νίκη με το τελικό 69-85.
Θετική ήταν η παρουσία του πατρινού άσου του Προμηθέα, Νάσου Μπαζίνα.
Διαιτητές: Τσιουλίν (Ρουμανία), Πρακς (Ουγγαρία), Μουμίνι (Κόσοβο)

Δεκάλεπτα: 20-16, 38-37, 55-65, 69-85

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Δήμου 3, Ευσταθίου 2, Φύτρος, Γιαννόπουλος 5, Οικονομόπουλος 1, Μπαζίνας 13 (6 ασίστ), Ευσταθιάδης 8, Μερμίγκης 19, Οικονομίδης 3, Ρουμόγλου 3, Τσολάκης 12, Ζούγρης (14ρ.)
Αύριο (5/8) στις 17.00 το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αντιμετωπίζει την Πορτογαλία.