Καλωσήρθατε στη Super League 2!

Με το μαλακό λίγο ρε παιδιά τα μαρκαρίσματα. Ούτε πρωτάρηδες δεν πάνε με τέτοια φόρα στους επιθετικούς. Οι περισσότεροι έχουν σταθεί την κατάρρευση της Παναχαϊκής στην παράταση του αγώνα με τον Πανσερραϊκό, όμως υπάρχουν κι άλλα σημεία που θα πρέπει να προβληματίσουν τους «κοκκινόμαυρους».

Και η ερώτηση είναι η εξής: Αν ο διαιτητής προχθές έδινε τρία πέναλτι στους γηπεδούχους στην κανονική διάρκεια, θα του έλεγε κανείς τίποτα; Οχι! Και ξέρετε γιατί; Γιατί οι παίκτες της Παναχαϊκής δίνουν δικαίωματα. Δίνουν στο τέλος του ημιχρόνου ένα πέναλτι από το πουθενά στον Πανσερραϊκό με τον Μούργο να μην απειλεί ούτε κατά διάνοια, καθώς κατευθύνεται παράλληλα με τη γραμμή της περιοχής. Ας πούμε ότι συμβαίνουν αυτά στο ποδόσφαιρο, αφού και οι καλύτεροι αμυντικοί έχουν πέσει σε τέτοιες «λούμπες».

Αλλά το ξανακάνουν και στο δεύτερο ημίχρονο. Και στη φάση του πέναλτι το οποίο παίρνει πίσω ο διαιτητής, αλλά και λίγο νωρίτερα. Ανεξάρτητα από το αν ο αμυντικός της Παναχαϊκής βρίσκει τον παίκτη, δίνει το δικαίωμα στον διαιτητή να «σφυρίξει» πέναλτι και μάλιστα πολύ άνετα. Τι νομίζουν; Οτι όλοι οι διαιτητές στη Super League 2 θα είναι σαν τον Τακίδη και δεν θα χαμπαριάζουν;
Οπως – για να τα λέμε όλα – είναι πέναλτι υπέρ της Παναχαϊκής η ανατροπή του Π. Καρακλάιτς στο α’ ημίχρονο. Πέφτει εύκολα ο Σέρβος, αλλά επαφή υπάρχει.

ΤΟ ΠΡΟΧΘΕΣΙΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ καλωσόρισε με τον χειρότερο τρόπο την Παναχαϊκή στη Super League 2. Μέχρι το 80′ του αγώνα, οι «κοκκινόμαυροι» είναι καλύτεροι από τον αντίπαλό τους, δεν δείχνει τίποτα ότι μπορεί να χάσουν τη νίκη – πρόκριση και το παιχνίδι κυλάει όπως ακριβώς θέλουν.

Από εκεί και μετά, οι γηπεδούχοι αυξάνουν την πίεσή τους, ισοφαρίζουν στην τελευταία φάση του παιχνιδιού σε μια φάση στην οποία λειτούργησαν όλα λάθος στην άμυνα της Παναχαϊκής και στην παράταση έρχεται η αδικαιολόγητη κατάρρευση.

AΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΑΘΗΜΑ και πρέπει να το λάβουν σοβαρά υπόψη τους στην ομάδα ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος. Εχασε 5-2 από έναν αντίπαλο που για 80 λεπτά δεν την απείλησε και μέχρι εκείνο το σημείο το σκορ θα έπρεπε να είναι 1-4!

Η Παναχαϊκή είναι καλή ομάδα, έχει ομοιογένεια, αλλά πρέπει να είναι συγκεντρωμένη μέχρι το τελευταίο λεπτό και να έχει βοήθεια από τον πάγκο τη στιγμή που τη χρειάζεται. Αν τα έχει όλα αυτά, τα πράγματα θα πάνε καλά. Υπομονή και δουλειά παράλληλα.

ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ ΚΑΚΟΣ σε ένα μικρό, αλλά καθοριστικό μέρος του αγώνα ο Χουάν Λαρέα, αλλά και σχεδόν όλη η άμυνα της Παναχαϊκής. Και ο Τσακμάκης και ο Κολοβούρης. Αλλά ο Αργεντίνος γενικά δεν μας έχει συνηθίσει σε τέτοιες εμφανίσεις. Ισως να βρέθηκε σε κακή ημέρα, όπως και άλλοι παίκτες.

Πάντως, δεν ήταν όλα αρνητικά. Η Παναχαϊκή έδειχνε καλύτερη ομάδα από τον Πανσερραϊκό, παίκτες όπως οι Μπουρλάκης, Κωνσταντακόπουλος, παρουσιάζονται βελτιωμένοι και έτοιμοι να βοηθήσουν πολύ περισσότερο, ο Νιλτίνιο μοιάζει μπαλαδόφατσα και κανονικός ποδοσφαιριστής, ενώ και ο Μυτίδης θα προσφέρει πολλά όταν είναι απόλυτα έτοιμος.