Καταγγελίες Λουτσέσκου:«Αυτό που συνέβη στο ημίχρονο με την πίεση στον διαιτητή είναι ντροπή»

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 2-0 την ΑΕΚ στο ντέρμπι, νέα δεδομένα στα ψηλά της βαθμολογίας

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου ήταν απόλυτα ικανοποιημένος από τη νίκη της ομάδας του ΠΑΟΚ επί της ΑΕΚ με 2-0,  αλλά προχώρησε και σε καταγγελίες για όσα έγιναν στο ημίχρονο και την πίεση που ασκήθηκε στον διαιτητή της αναμέτρησης.

Ποια ήταν τα κυριότερα στοιχεία που είχε ο ΠΑΟΚ και τι σημαίνει αυτή η νίκη;

“Ήταν ένα παιχνίδι με καλό πνεύμα και μαχητικό, είχαμε συγκέντρωση σε κάθε σημείο του αγώνα, κάθε λεπτομέρεια, καταπληκτική αντίδραση, μαχητικό πνεύμα και θέληση να πάρουμε το ματς. Αυτό που σημαίνει είναι τρεις βαθμοί.

Δεν μπορώ να χαρώ αυτή τη νίκη όσο θα ήθελα αυτή τη στιγμή καθώς αυτά που είδα να συμβαίνουν στο ημίχρονο, τέτοιος πόλεμος, τόση πίεση, αυτή η ντροπή στη διάρκεια την ανάπαυλα, είχε ως αποτέλεσμα να μας δώσουν μόνο ένα φάουλ στο δεύτερο μέρος, σε μια ομάδα που είναι αρκετά μαχητική, αυτός ο αριθμός των φάουλ σε βάζει να κάνεις πίσω.

Είναι ντροπή πρέπει να σταματήσουν. Φανταστείτε τι γίνεται στο στάδιο της ΑΕΚ. Θα πρέπει να παρέμβει η λίγκα. Δεν μπορώ να το χαρώ. Αυτό που συνέβη στο δεύτερο ημίχρονο μετά την πίεση στον διατητή είναι ντροπή. Εϊναι κακό για το ελληνικό ποδόσφαιρο. Η ΑΕΚ είναι μια καταπληκτική ομάδα, με καλούς παίκτες και προπονητή και ωραίο ποδόσφαιρο. Αυτά έγιναν στο γήπεδο της Τούμπας φανταστείτε τι μπορεί να συμβαίνει στην Αθήνα. Δεν έχω λόγια”.

Για το κομμάτι της ψυχολογίας και αν είναι ικανή να δώσει έξτρα ώθηση ενόψει των playoffs μετά τα όσα έγιναν στην Τρίπολη;

“Έχω μιλήσει ήδη για αυτό. Τρεις βαθμοί συνεχίζουμε μπροστά”.

Για τον Κωνσταντέλια και την πάσα που έβγαλε;

“Ξέρουμε όλοι μας πως είναι ένας παίκτης με ποιότητα. Έκανε ένα τεράστιο παιχνίδι αλλά όλοι έκαναν ένα πολύ καλό παιχνίδι. Όλοι οι παίκτες στη θέση τους έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό. Μπόρεσαν και προσπέρασαν την αναστάτωση και τη σύγχιση με τις διαιτητικές αποφάσεις. Ελπίζω να σταματήσουν κάποια στιγμή αυτές οι αποφάσεις εναντίον μας αλλά μάλλον ελπίζω λανθασμένα”.

Πλέον ο Παναθηναϊκός έχει 54 βαθμούς, η ΑΕΚ 50, ο Ολυμπιακός 49 και ο ΠΑΟΚ 47, με την ΑΕΚ να έχει ένα παιχνίδι λιγότερο και να υπάρχουν πλέον νέα δεδομένα.