Καθηλωτικός Αίολος Αγυιάς στην επανάληψη και… 67-50! – Φωτογραφίες

Ο Αίολος Αγυιάς ήταν ασταμάτητος στο β΄ ημίχρονο της αναμέτρησης με τον Εργοτέλη και έφτασε στη νίκη που τον διατηρεί στην κορυφή της Γ΄ Εθνικής μπάσκετ.

Καθηλωτικός Αίολος Αγυιάς στην επανάληψη και... 67-50! - Φωτογραφίες Ο Χατζόπουλος εφορμά στο καλάθι του Εργοτέλη υπό το βλέμμα του Μαναβόπουλου

Παίζοντας εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση στο β΄ ημίχρονο της αναμέτρησης με τον Εργοτέλη, ο Αίολος Αγυιάς έφτασε στη νίκη με 67-50, επιστρέφοντας έτσι με εντυπωσιακό τρόπο στις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής μπάσκετ έπειτα από έναν ολόκληρο μήνα αποχής λόγω των εορτών και της πανδημίας.

Χρειάστηκε ένα ξέσπασμα στη γ΄ περίοδο προκειμένου η ομάδα του Ανδρέα Παπαδημητρίου να φτάσει τη διαφορά επί των Κρητικών σε διψήφια επίπεδα και στην συνέχεια να τη διατηρήσει, αλλά και να τη διευρύνει μέχρι το τελικό σκορ, που διατηρεί τον Αίολο Αγυιάς στην κορυφή με τη λήξη του α΄ γύρου.

Διαιτητές: Σπυρλιδάκης-Πετράκης. Τα 10λεπτα: 13-19, 34-28 (ημ.), 50-40, 67-50.

ΑΙΟΛΟΣ ΑΓΥΙΑΣ (Ανδρέας Παπαδημητρίου): Χατζόπουλος 4, Βουρνάς 7, Βαλαής, Γιαννικόπουλος 6, Κωνσταντούλας, Θανόπουλος 7 (1), Παπαβασιλόπουλος 4, Μαναβόπουλος 19, Καλλής 6 (2), Αγγελακόπουλος 10 (2), Θεοδωρόπουλος, Γοργότσης 4.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Βισκαδουδάκης): Αθανασιάδης 8, Μαϊστέλης 3 (1), Μπουραντάς, Κουμάκης 2, Γιαννακόπουλος 6, Χανειδάκης, Καραλής 5, Μαχαιριανάκης 11, Γουμενάκης 10 (1), Μπούμπαρης 5.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο προπονητής του Αίολου Αγυιάς, Ανδρέας Παπαδημητρίου δήλωσε τα εξής: «Κάναμε ένα μουδιασμένο ξεκίνημα στο α΄ 10λεπτο, καθώς εμφανιστήκαμε κάπως επηρεασμένοι λόγω της μεγάλης διακοπής των αγωνιστικών μας υποχρεώσεων. Σιγά-σιγά όμως επιβάλλαμε τον ρυθμό μας μέσω της καλής μας άμυνας, αλλά και της πολυφωνίας που είχαμε στην επίθεση. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Θα δουλέψουμε τις επόμενες μέρες προκειμένου να είμαστε έτοιμοι για το β΄ γύρο της σεζόν».

Από την πλευρά των παικτών του Αίολου Αγυιάς, ο Ανδρέας Βουρνάς δήλωσε τα εξής: «Ηταν μια πολύ σημαντική νίκη. Παίξαμε με έναν αξιόλογο και δυναμικό αντίπαλο. Εμείς, πλέον, δεν ξεχωρίζουμε αγώνα ή αντίπαλο. Πάμε για τη νίκη κάθε φορά που μπαίνουμε στο παρκέ. Θέλουμε να κερδίζουμε σε όλους τους αγώνες και αυτός είναι ο στόχος μας στα παιχνίδια που έχουν απομείνει προκειμένου να πετύχουμε τον στόχο μας».

Καθηλωτικός Αίολος Αγυιάς στην επανάληψη και... 67-50! - Φωτογραφίες Καθηλωτικός Αίολος Αγυιάς στην επανάληψη και... 67-50! - Φωτογραφίες Καθηλωτικός Αίολος Αγυιάς στην επανάληψη και... 67-50! - Φωτογραφίες Καθηλωτικός Αίολος Αγυιάς στην επανάληψη και... 67-50! - ΦωτογραφίεςΚαθηλωτικός Αίολος Αγυιάς στην επανάληψη και... 67-50! - Φωτογραφίες Καθηλωτικός Αίολος Αγυιάς στην επανάληψη και... 67-50! - Φωτογραφίες Καθηλωτικός Αίολος Αγυιάς στην επανάληψη και... 67-50! - ΦωτογραφίεςΚαθηλωτικός Αίολος Αγυιάς στην επανάληψη και... 67-50! - Φωτογραφίες Καθηλωτικός Αίολος Αγυιάς στην επανάληψη και... 67-50! - Φωτογραφίες